| Autor: redakcja1

Rosja: Rośnie popyt na świeże truskawki

W Rosji obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na truskawki świeże. Wynika to z systematycznego wzrostu importu tych owoców na terytorium Federacji – podaje Bank BGŻ.

Rosja: Rośnie popyt na świeże truskawki
Jak wynika z danych UNComrtade, Rosja w latach 2008-2012 zwiększyła import truskawek świeżych o 84% do poziomu 52,5 tys. ton, co oznacza 16,5% zwyżkę w relacji rocznej. W największym stopniu za wzrost ten odpowiedzialna była Grecja, z której w 2012 roku sprowadzono niemal 19 tys. ton truskawek, czyli o 400% więcej niż 4 lata wcześniej. W strukturze rosyjskiego importu duże znaczenie ma także Turcja – 26% przyrost z której sprowadza się rocznie około 13,5 tys. ton świeżych truskawek.
 
Niemal 13% udział w dostawach posiada Polska, choć eksport tych owoców z Polski do Rosji także wykazuje tendencje do wzrostu. Przy zmieniającej się strukturze produkcji truskawek w Polsce oraz coraz większym znaczeniu odmian deserowych w krajowej uprawie, udział ten, podobnie jak wielkość wysyłki truskawek do Rosji w kolejnych latach ma szansę się wzrastać.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!