| Autor: redakcja1

Rośnie pozaunijny eksport jabłek z Polski

Według danych Eurostaut, w pierwszych trzech kwartałach bieżącego sezonu (VII 2016 - III 2017) poza UE z Polski wyeksportowano 488,6 tys. t jabłek, czyli aż o 56% więcej w relacji rocznej. Wzrost ten wynika głównie ze zwiększenia popytu importowego ze strony Białorusi, która jest obecnie głównym odbiorcą jabłek z naszego kraju.

Rośnie pozaunijny eksport jabłek z Polski
W omawianym okresie istotnie, bo aż o 52%, zwiększył się wolumen wywozu jabłek do Kazachstanu i wyniósł 43,5 tys. t, wobec 28,6 tys. t w odpowiednim okresie poprzedniego sezonu.
 
Trzecim, pozaunijnym odbiorcą jabłek z Polski była Serbia, gdzie wyeksportowano 36,6 tys. t tych owoców, czyli aż o 153% więcej (r/r). Dynamiczny wzrost popytu na polskie jabłka widoczny był również w przypadku innych krajów Półwyspu Bałkańskiego. W bieżącym sezonie eksport do Bośni i Hercegowiny zwiększył się aż trzykrotnie i wyniósł 9,3 tys. t, zaś do Czarnogóry chociaż wolumen eksportu wyniósł jedynie 0,65 tys. t, to i tak zwiększył się sześciokrotnie.
 
Jak podaje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, w bieżącym sezonie wyraźnie wzrósł również wywóz jabłek na dalekie rynki Azji i Afryki, chociaż ich udział nadal był niewielki. W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego sezonu do Jordanii wyeksportowano 5,3 tys. t jabłek, wobec 1,1 tys. t w tym samym okresie poprzedniego sezonu, co oznacza wzrost o 369%. Z kolei wolumen eksportu polskich jabłek do Indii wyniósł 4,8 tys. t i w relacji rocznej zwiększył się blisko czterokrotnie. W bieżącym sezonie zaczęliśmy również rozwijać eksport do Chin, gdzie w analizowanym okresie trafiło 0,99 tys. t jabłek.
 
Spadek wolumenu eksportu odnotowano natomiast w przypadku Egiptu, gdzie wyeksportowano 21,2 tys. t, czyli o 8% mniej w ujęciu rocznym. Nadal jednak Egipt ma istotny udział w eksporcie jabłek z Polski. Podobne tendencje obserwowane były w przypadku Ukrainy, gdzie trafiło 13,1 tys. t tych owoców, czyli o około 11% mniej (r/r).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!