| Autor: redakcja1

Prognoza produkcji jabłek na półkuli południowej

Jak wynika z danych World Apple and Pear Association (WAPA), całkowita produkcja jabłek na półkuli południowej w tym roku osiągnie poziom 5,26 mln t, czyli o 2% wyższy niż rok wcześniej.

Prognoza produkcji jabłek na półkuli południowej
Chile pozostaje w tym sezonie liderem w produkcji jabłek na półkuli południowej, pomimo szacowanej obniżki wielkości zbiorów, które mają wynieść 1,67 mln t, co stanowi 5% spadek w skali roku i 1% w odniesieniu do średniej trzyletniej. Na drugiej pozycji producenta w regionie lokuje się Brazylia, ze zbiorami w granicy 1,15 mln t, co oznacza 5% wzrost w porównaniu do 2018 r. i 6% w stosunku do średniej trzyletniej. Następnym liczącym się producentem jest Argentyna, gdzie produkcja jest oceniana na 608 tys. ton w 2019 r., a więc o 9% więcej niż w roku poprzednim, ale za to o 3% mniej w odniesieniu do średniej trzyletniej.
 
Zbiory jabłek w Afryce Południowej wyniosą 928 tys. t, a zatem więcej 5% niż w roku minionym i o 2% względem średniej trzyletniej. W Australii, zakłada się, że wyprodukowane zostanie 318 tys. t jabłek, czyli więcej o 9% wobec 2018 r. i 6% w stosunku do średniej trzyletniej, podczas gdy zbiory w Nowej Zelandii powinny wynieść 591 tys. t, co stanowi zwyżkę o 3% od rekordowego zeszłorocznego zbioru i aż o 9% w stosunku do średniej trzyletniej.
 
Według szacunków WAPA, w ofercie odmian jabłek z półkuli południowej w dalszym ciągu dominuje Gala. Przewiduje się, że w 2019 r., we wszystkich krajach produkujących, zostanie zebrane 1,95 mln ton Gali, co stanowi ponad 37% łącznej produkcji jabłek na tym obszarze. Jednocześnie taki poziom oznacza, że całkowita produkcja jabłek odmiany Gala zmaleje o 7% w porównaniu z rokiem zeszłym, ale wzrośnie o 1% względem średniej trzyletniej.
 
Drugą najpopularniejszą odmianą w produkcji jest Fuji, z prawie 16% udziałem w rynku. Oczekuje się, że łączna produkcja Fuji na półkuli południowej osiągnie w 2019 r. 826 tys. ton. Byłby to aż 22% wzrost w stosunku do produkcji z 2018 r. i 10% względem średniej trzyletniej.
 
Wolumen produkcji Red Delicious szacowany jest w sumie na poziomie 683 tys. ton, czyli o 3% więcej, podczas gdy przedstawione dane wskazują, że produkcja Braeburn dalej maleje i w tym roku zbiory są szacowane na niższe o 7% do 113 tys. ton. Produkcja odmiany Golden Deliciuous przewidywana jest na 224 tys. ton i będzie o 5% wyższa niż w roku poprzednim, ale podobna do średniej trzyletniej. Natomiast produkcja odmiany Granny Smith wzrośnie o 3% do 491 tys. ton.


Tagi:
źródło: