| Autor: redakcja1

Średnie ceny jabłek w marcu wyniosły 1,05 zł/kg

Ceny jabłek deserowych w kraju w pierwszym kwartale 2016 r. utrzymywały się na stabilnym sezonie. Z danych IERiGŻ-PIB (za Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wynika, że cena jabłek w marcu br. wyniosła 1,05 zł/kg w porównaniu do 1,08 zł/kg i 1,05 zł/kg odpowiednio w styczniu i w lutym.

Średnie ceny jabłek w marcu wyniosły 1,05 zł/kg
Ceny jabłek

O ile do połowy marca br. poziom cen przewyższał ten odnotowany przed rokiem, o tyle w drugiej połowie miesiąca nastąpiło odwrócenie relacji cenowych. Z danych zaprezentowanych przez MRiRW wynika, że w dwóch ostatnich tygodniach trzeciego miesiąca 2016 r. cena jabłek była już o 7% niższa niż przed rokiem.

Należy przypomnieć, że w marcu 2015 r. ceny tego owocu zaczęły dość dynamicznie wzrastać, na co przełożyły się malejące zapasy jabłek. Na zmiany te pozytywnie wpływało ożywienie w handlu zagranicznym a także wycofanie części produkcji z rynku w ramach unijnego programu pomocy dla producentów. Do obecnej stagnacji cenowej przyczynia się osłabienie popytu eksportowego przy utrzymujących się wysokich zapasach jabłek na rynku krajowym. Warto zwrócić uwagę, że notowania jabłek w marcu br. były niższe w porównaniu do tych odnotowanych jesienią ub. r. Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w marcu br. przeciętna cena netto w skupie krajowym ukształtowała się odpowiednio na poziomie o 7 i 5% niższym niż w październiku oraz listopadzie 2015 r.

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, brak sezonowych wzrostów cen oznacza, biorąc pod uwagę koszty przechowywania, spadek opłacalności sprzedaży tych owoców w dwóch minionych kwartałach. W drugim kwartale br. wartość jabłek uzależniona będzie od popytu eksportowego. Rozpatrując dotychczasowy stan zapasów, a także zakładając wycofanie z rynku 290 tys. t jabłek w ramach unijnej pomocy, oznaczałoby to, że dla wzrostu cen konieczne jest przyspieszenie sprzedaży zagranicznej jabłek.


Tagi:
źródło: