| Autor: redakcja1

Prognoza zbiorów jabłek w Polsce i UE

Na początku sierpnia WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek) opublikowało najnowszą prognozę tegorocznych zbiorów jabłek w unijnej „28” - podaje FAMMU/FAPA.

Prognoza zbiorów jabłek w Polsce i UE

Zbiory jabłek w UE


Jak wynika z tych danych w 2014 roku zbiory będą o 9% wyższe w stosunku do danych za rok 2013 i o 12% większe niż przeciętna wielkość produkcji z lat 2011-2014. Łącznie w krajach unijnych zebrane zostanie 11,893 mln ton jabłek w odniesieniu do zeszłorocznych 10,909 mln ton.
 

Produkcja jabłek w Polsce
 

Jeżeli chodzi o polską produkcję, to występuje jednak pewna niezgodność w stosunku do polskiej oceny – Główny Urząd Statystyczny oszacował wstępnie tegoroczne zbiory jabłek w Polsce na około 3,171 mln ton, a więc o niecałe 370 tys. ton mniej niż dane opublikowane przez WAPA.
 
Niemniej jednak, pomimo zmiany wielkości produkcji Polska jest ponownie największym unijnym producentem tych owoców, a zaraz a nią znalazły się Włochy z wynikiem 2,38 mln ton oraz kolejno Francja – 1,48 mln ton czy Niemcy z około 1,04 mln ton.
 

Odmiana Golden Delicious najpopularniejsza
 

Jak każdego roku najwięcej w krajach unijnych zebrane zostanie jabłek odmiany Golden Delicious – blisko 2,6 mln ton, Gali – 1,3 mln ton oraz ponad 1 mln ton Idareda.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!