Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Prognoza zbiorów jabłek w Polsce i UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na początku sierpnia WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek) opublikowało...

Na początku sierpnia WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek) opublikowało najnowszą prognozę tegorocznych zbiorów jabłek w unijnej „28” - podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory jabłek w UE


Jak wynika z tych danych w 2014 roku zbiory będą o 9% wyższe w stosunku do danych za rok 2013 i o 12% większe niż przeciętna wielkość produkcji z lat 2011-2014. Łącznie w krajach unijnych zebrane zostanie 11,893 mln ton jabłek w odniesieniu do zeszłorocznych 10,909 mln ton.
 

Produkcja jabłek w Polsce
 

Jeżeli chodzi o polską produkcję, to występuje jednak pewna niezgodność w stosunku do polskiej oceny – Główny Urząd Statystyczny oszacował wstępnie tegoroczne zbiory jabłek w Polsce na około 3,171 mln ton, a więc o niecałe 370 tys. ton mniej niż dane opublikowane przez WAPA.
 
Niemniej jednak, pomimo zmiany wielkości produkcji Polska jest ponownie największym unijnym producentem tych owoców, a zaraz a nią znalazły się Włochy z wynikiem 2,38 mln ton oraz kolejno Francja – 1,48 mln ton czy Niemcy z około 1,04 mln ton.
 

Odmiana Golden Delicious najpopularniejsza
 

Jak każdego roku najwięcej w krajach unijnych zebrane zostanie jabłek odmiany Golden Delicious – blisko 2,6 mln ton, Gali – 1,3 mln ton oraz ponad 1 mln ton Idareda.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl