| Autor: redakcja6

Rekordowo niskie ceny porzeczek

Jak podaje Bank BGŻ, tegoroczne ceny porzeczek spadły poniżej poziomów notowanych w latach ubiegłych.

Rekordowo niskie ceny porzeczek
W dniach od 30 czerwca do 1 lipca bieżącego roku ceny skupu porzeczek czarnych do tłoczenia kształtowały się na poziomie od 0,55 zł/kg do 0,65 zł/kg. W porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, gdzie cena w skupie oscylowała w granicach 1,47-1,64 zł/kg, jest to ponad 60-procentowy spadek w relacji rocznej. Zdaniem ekspertów, obecna kondycja rynku porzeczek jest uzależniona od popytu, czyli zmniejszonego zapotrzebowania zakładów przetwórczych na ten surowiec.
 
W opinii analityków sytuacja ta spowodowana jest wysokimi zapasami przetworów porzeczkowych na początku 2014/2015 roku, będąca skutkiem wysokiej produkcji tych owoców w minionym sezonie. Z danych GUS wynika, że produkcja porzeczek czarnych w roku poprzednim wyniosła 152 tys. ton i była o 5,2% wyższa niż w 2012 roku. Miało to przełożenie na wzrost produkcji przetworów, przede wszystkim zagęszczonego soku porzeczkowego. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wytwórstwo koncentratu z tych owoców w okresie 2013/2014 wyniosło 15 tys. ton, co oznacza, że w relacji rocznej wzrosło aż o 67%!
 
Ponadto, wzrostom cenom porzeczek świeżych nie sprzyja sytuacja cenowa po stronie przetworów. Dużo tańsze są także porzeczki mrożone. W czerwcu bieżącego roku ich notowania kształtowały się na poziomie 0,50 zł/kg, co oznacza spadek w ujęciu rocznym o 57%.
 
Niekorzystnie wygląda także położenie po stronie podażowej. Według majowej oceny GUS, stan upraw ogrodniczych wskazywał na uszkodzenia plantacji porzeczek, spowodowane wiosennymi przymrozkami. Z tych samych powodów, Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnych Porzeczek uważa, że tegoroczne zbiory tych owoców mogą się zmniejszyć wobec roku poprzedniego nawet o 20%.
 
Niemniej, na ostateczne prognozy produkcji porzeczek w Polsce trzeba jeszcze poczekać. Według ekspertów Banku BGŻ, w przypadku utrzymania obecnych szacunków, spadek plonów oraz zmniejszenie cen mogłoby się przyczynić do jeszcze większego osłabienia opłacalności produkcji. To z kolei przełoży się na zmniejszenie areału plantacji w Polsce.

Przypomnijmy, iż sprawą cen porzeczek ma się zająć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego o podjęcie działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup porzeczki czarnej i czerwonej nie naruszają zasad konkurencji zwrócił się Marek Sawicki (Czytaj o tej sprawie).


Tagi:
źródło: