| Autor: redakcja1

Nowi dostawcy jabłek do Rosji

Według najnowszych danych, w pierwszych pięciu miesiącach sezonu 2014/2015 na pierwszych trzech miejscach w dostawach jabłek na rosyjski rynek znalazły się Serbia, Chiny i Azerbejdżan – podaje FAMMU/FAPA.

Nowi dostawcy jabłek do Rosji

Import jabłek do Rosji

Największym dostawcą w analizowanym czasie okazała się być pierwszy raz od lat Serbia z wynikiem 61,7 tys. ton, a więc o 70% więcej w stosunku do tych samych miesięcy w roku 2013. Tak spora zmiana na liście czołowych dostawców jabłek do Rosji jest ściśle związana z wprowadzeniem sierpniowego embargo. Przeciętna cena wysyłkowa w zależności od odmiany jabłek z Serbii kształtuje się aktualnie w granicy 1,1-1,84 USD/kg.
 
Zaraz za Serbią w okresie od czerwca do listopada ubiegłego roku roku uplasowały się Chiny z 38,8 tys. ton, tj. o 3% mniej w stosunku do analogicznego czasu rok wcześniej. Tym samym trend zniżkowy w dostawach chińskich jabłek na rosyjski rynek notowany jest od roku 2007. Według rosyjskich importerów dużo korzystniejszy cenowo był do tej pory zakup tych owoców z Polski i Mołdawii.
 
Na trzecim miejscu znalazł się Azerbejdżan, który we omawianym czasie dostarczył na rosyjski rynek 33 tys. ton jabłek, czyli jest to zdecydowanie więcej w odniesieniu do przywozu w poprzednich sezonach.Tagi:
źródło: