| Autor:

Rozpoczął się eksport jabłek – ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe

W najbliższym czasie eksport na Wschód powinien rozwinąć się na dobre. Ceny także powinny wzrosnąć, bo owoców jest znacznie mniej.

Wraz z nastaniem 2011 roku, Rosja likwiduje ograniczenia na import jabłek z Polski. Jak szacują eksperci, prawdopodobnie każda ilość jabłek zostanie przyjęta na tamtejszy rynek.


Niemniej jednak w tym roku wolumen dostarczanych owoców będzie znacznie mniejszy. Wszystkiemu winna jest tegoroczna aura, która to była niezwykle niekorzystna dla sadowników.


Jeszcze parę lat temu eksport jabłek przekraczał 700-800 tysięcy ton rocznie, to w tym roku ilość dostarczonych owoców wyniesie o blisko 350 tysięcy ton mniej.


No cóż, za mniejszy eksport więcej się zapłaci, więc mimo tego sadownicy i tak nieźle zarobią. W końcu w tym roku eksporterzy płacą wytwórcom za kilogram tych owoców 1,40 zł, a w ubiegłym roku o tej porze ceny wynosiły około 0,60-0,70 zł za kilogram.Poza tym na rozwój eksportu będą miały też wpływ kursy walut, gdyż ze względu na słabnący złoty, polskie jabłka tanieją dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!