| Autor: redakcja1

Duży popyt na borówki amerykańskie. Polska czołowym producentem

Popyt na borówki amerykańskie na rynku globalnym ma wyraźną rosnącą tendencję z uwagi na ich walory zdrowotne. Borówki amerykańskie cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w Europie i Ameryce Północnej, ale także na rynkach azjatyckich, w tym głównie w Chinach i Korei Południowej. Za sprawą dynamicznie rosnącego popytu ceny tych owoców nawet w sezonie kształtują się na wysokim poziomie - podaje FAMMU/FAPA.

Duży popyt na borówki amerykańskie. Polska czołowym producentem

Rynek borówki amerykańskiej

W tym kontekście warto zaobserwować duże znaczenie Polski w unijnej produkcji borówek amerykańskich z 20% udziałem oraz 3% udziałem w globalnej produkcji tych owoców. Roczna produkcja borówek w Polsce wynosi 15 tys. ton, z czego znaczna część jest przeznaczana na wywóz. Największymi rynkami zbytu dla polskiej borówki amerykańskiej są takie kraje jak: Wielka Brytania, kraje Półwyspu Skandynawskiego oraz Niemcy. Jak wynika z danych FAO, Polska zajmowała wysokie trzecie miejsce w globalnej produkcji tych owoców, po USA i Kanadzie.

W tym sezonie Argentyna i Chile doświadcza wpływu zjawiska El Nino na uprawy borówki amerykańskiej. Niesprzyjające warunki pogodowe jak nadmierne opady deszczu i chłody w okresie wiosennym, mają odzwierciedlenie w gorszych wynikach tegorocznej produkcji w Argentynie. Kraj odnotuje 16% obniżkę produkcji tych owoców w odniesieniu do poprzedniego sezonu do 14 tys. ton.
 
Z kolei w Chile rozpoczęcie zbiorów w obecnym sezonie było opóźnione z uwagi na złą pogodę. Poza tym chilijskie uprawy borówki zostały zaatakowane przez insekty (Aegorhinus nodipennis).

Problemy Argentyny i Chile mogą być szansą dla Peru na wzrost sprzedaży zagranicznej. Peruwiańskie owoce mogą być obecne na rynku do połowy stycznia, a nawet do lutego. Kraj ma potencjał zwiększenia areału borówek amerykańskich, zwłaszcza, że rząd subsydiuje rozwój uprawy owoców.
 
Największymi rynkami zbytu dla peruwiańskich borówek amerykańskich są kraje europejskie, Ameryka Północna oraz Azja. Peru posiada przewagę konkurencyjną nad innymi dostawcami, mając potencjalne możliwości dostarczania owoców praktycznie przez cały rok. Poza tym może wykorzystywać transport morski w czasie gdy inne kraje korzystają z transportu lotniczego.
 
Tegoroczne zbiory w Meksyku również należą do udanych. Okres zbiorów trwa 10 miesięcy. Pierwsze owoce z upraw meksykańskich pojawiają się na rynku w sierpniu, a szczyt produkcji przypada na okres od 8 do 12 tygodnia następnego roku. Owoce z tegorocznych zbiorów są dorodne.

Głównym rynkiem zbytu dla meksykańskich borówek są USA oraz niektóre kraje Ameryki Łacińskiej i Azji, w tym Japonia. Znaczącym odbiorcą jest też Europa. Jak dotąd meksykańskie borówki nie miały dostępu do chińskiego rynku, ale prowadzone są negocjacje w tej sprawie. Meksyk ma nadzieję na wysyłkę borówek na ten rynek od nowego roku. Meksykańscy eksporterzy mają przewagę w możliwości zaproponowania szerszej oferty owoców miękkich , w tym też malin i jeżyn, co jest dobrym rozwiązaniem na rynku japońskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!