Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek wschodni nasycony polskimi jabłkami

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak informuje Rosyjskie Biuro Statystyczne, w tym sezonie rosyjski import jabłek jest...

Jak informuje Rosyjskie Biuro Statystyczne, w tym sezonie rosyjski import jabłek jest zdecydowanie mniejszy w stosunku do poprzedniego sezonu – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W styczniu 2014 roku Rosjanie zakupili łącznie tylko 109 tys. ton jabłek, a więc aż o 28% mniej w odniesieniu do analogicznego miesiąca rok temu. W rezultacie od początku bieżącego sezonu 2013/2014, czyli przez okres pierwszych siedmiu miesięcy obecnego sezonu import ten zamknął się łącznym wolumenem 575,0 tys. ton jabłek. W tym samym okresie sezonu 2012/2013 była to wielkość o 15% mniejsza.
 
Według lokalnych analityków, niższy import jest efektem spadku zakupów przez Rosjan polskich jabłek – począwszy od czerwca minionego roku do końca stycznie roku bieżącego polskie dostawy zmalały aż o 30% po rekordowych dostawach z wcześniejszego sezonu. Mniejsze dostawy związane są między innymi z niższym zapotrzebowaniem ze strony rosyjskich konsumentów.
 
Mniejsze zainteresowanie polskimi jabłkami dotknęło także Ukrainę, gdzie w samym tylko styczniu 2014 roku kraj ten sprowadził z Polski jedynie 1 tys. ton jabłek, tj. o 57% mniej w stosunku do analogicznego miesiąca przed rokiem.
 
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego sezonu handlowego 2013/2014, a więc podobnie jak w przypadku dostaw na rosyjski rynek od czerwca do końca stycznie całkowity import z Polski to 3 tys. ton. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej eksport polskich jabłek był większy o 100%.
 
Zdaniem importerów niższy wolumen zakupowy wynikają z większych tegosezonowych cen owoców oraz trudnej sytuacji ekonomiczno - politycznej na Ukrainie. Pomimo spadku wysyłki Polska w dalszym ciągu pozostaje największym eksporterem jabłek na ukraiński rynek sumie w okresie od czerwca 2013 do końca stycznia 2014 roku import z Polski to ponad 90% łącznych zakupów tych owoców.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl