| Autor: redakcja1

Rynek wschodni nasycony polskimi jabłkami

Jak informuje Rosyjskie Biuro Statystyczne, w tym sezonie rosyjski import jabłek jest zdecydowanie mniejszy w stosunku do poprzedniego sezonu – podaje FAMMU/FAPA.

Rynek wschodni nasycony polskimi jabłkami
W styczniu 2014 roku Rosjanie zakupili łącznie tylko 109 tys. ton jabłek, a więc aż o 28% mniej w odniesieniu do analogicznego miesiąca rok temu. W rezultacie od początku bieżącego sezonu 2013/2014, czyli przez okres pierwszych siedmiu miesięcy obecnego sezonu import ten zamknął się łącznym wolumenem 575,0 tys. ton jabłek. W tym samym okresie sezonu 2012/2013 była to wielkość o 15% mniejsza.
 
Według lokalnych analityków, niższy import jest efektem spadku zakupów przez Rosjan polskich jabłek – począwszy od czerwca minionego roku do końca stycznie roku bieżącego polskie dostawy zmalały aż o 30% po rekordowych dostawach z wcześniejszego sezonu. Mniejsze dostawy związane są między innymi z niższym zapotrzebowaniem ze strony rosyjskich konsumentów.
 
Mniejsze zainteresowanie polskimi jabłkami dotknęło także Ukrainę, gdzie w samym tylko styczniu 2014 roku kraj ten sprowadził z Polski jedynie 1 tys. ton jabłek, tj. o 57% mniej w stosunku do analogicznego miesiąca przed rokiem.
 
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego sezonu handlowego 2013/2014, a więc podobnie jak w przypadku dostaw na rosyjski rynek od czerwca do końca stycznie całkowity import z Polski to 3 tys. ton. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej eksport polskich jabłek był większy o 100%.
 
Zdaniem importerów niższy wolumen zakupowy wynikają z większych tegosezonowych cen owoców oraz trudnej sytuacji ekonomiczno - politycznej na Ukrainie. Pomimo spadku wysyłki Polska w dalszym ciągu pozostaje największym eksporterem jabłek na ukraiński rynek sumie w okresie od czerwca 2013 do końca stycznia 2014 roku import z Polski to ponad 90% łącznych zakupów tych owoców.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!