| Autor: redakcja1

Są już polskie jabłka i śliwki

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

Są już polskie jabłka i śliwki
Sezon otwiera odmiana EARLY GENEVA. W ubiegłym roku notowaliśmy ją po raz pierwszy 17 lipca, a  cena kilograma owoców wahała się od 2,5 do 3 złotych za kilogram. Dzisiaj za kilogram EARLY GENEVY zapłacimy 3,33, czyli 50 złotych za 15 -  kilogramowe opakowanie. EARLY GENEVA pojawiła się w tym roku trzy tygodnie wcześniej aniżeli w 2017 roku.
 
EARLY GENEVA to amerykańska, letnia odmiana jabłoni. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną jednocześnie, co przypada na okres od połowy do końca lipca (w normalnych warunkach pogodowych). Owoce tej odmiany dojrzewają nierównomiernie, więc zbiory odbywają się kilkakrotnie.
 
Jabłka odmiany EARLY GENEVA są kuliste, o regularnym kształcie. Mają gładką błyszczącą skórkę z delikatnym nalotem i pokrytą jasnoczerwonym rumieńcem. Miąższ biały lub kremowobiały, bardzo soczysty, lekko aromatyczny.
 
Oprócz jabłek mamy także w sprzedaży pierwsze śliwki od polskich sadowników. W sprzedaży dwie wczesne odmiany HERMAN i RUTH GERSTETTER.
 
Herman to najwcześniejsza odmiana spośród tych nowej generacji, polecana do sadów towarowych jak i uprawy amatorskiej. Dojrzałość zbiorcza przypada na połowę lipca, ale w tym roku już od 26 tygodnia mamy ją w obrocie. Owoce tej odmiany są dość duże, kuliste lub owalne. Skórka gładka w kolorze fioletowo-granatowym, pokryta niebieskim nalotem. Miąższ zielonkawożółty, aromatyczny, dobrze odchodzi od pestki, bardzo smaczny. Cena kilograma śliwek odmiany HERMAN waha się od 4 do 5 złotych. Nieco tańsza jest odmiana RUTH GERSTETTER, która także jest już dostępna w Broniszach w cenie 4 złote za kilogram.
 
RUTH GERSTETTER to także odmiana wczesna, owoce wielkości 30 – 35 gram, miąższ słodki o barwie kremowej lub białej, łatwo oddziela się od pestki.


Tagi:
źródło: