Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niższe ceny truskawek

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Sytuacja cenowa na rynku truskawek w Hiszpanii w 2014 roku jest dość trudna. Jak wynika...

Sytuacja cenowa na rynku truskawek w Hiszpanii w 2014 roku jest dość trudna. Jak wynika informacji Foodnews ceny tych owoców w bieżącym sezonie zmalały w skali roku o 20-40% kształtując się na poziomie wynoszącym nawet 0,30 euro/kg, co z punktu widzenia producentów z Andaluzji jest zdecydowanie ceną poniżej rentowności produkcji - informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przyczyną spadku cen była sprzyjająca zbiorom pogoda w Hiszpanii, niemniej fruitnet.com twierdzi, że czynnikiem wpływających na załamanie cen były napięcia polityczne w Rosji i na Ukrainie, które doprowadziły do skierowania większej ilości owoców na rynki europejskie. Mniejsze ceny truskawek w tym kraju mogą mieć przełożenie również na branżę przetworów i tym samym ceny w innych krajach.
 
Hiszpania oprócz tego, że jest głównym dostawcą truskawek świeżych na rynek Unii Europejskiej, przy czym jej udział w unijnym wolumenie importu stanowi aż 56%, to również dość istotnym eksporterem mrożonych truskawek. Jak wynika z danych Eurostatu w 2013 roku wysyłka mrożonych truskawek (CN ) do UE-28 wyniósł 31,5 tys. ton, co stanowiło 10% łącznych dostaw do krajów Unii jeśli chodzi o ten produkt, czyli import wewnątrz i poza unijny.
 
W Polsce ceny świeżych truskawek krajowych na rynkach hurtowych są niższe w relacji rocznej jednak różnice te wynikają z wcześniejszego rozpoczęcia zbiorów niż w roku poprzednim. Na rynku w Broniszach w połowie maja (15.05) ceny truskawek krajowych kształtowały się w granicy 8,00-12,50 zł/kg. Z kolei jeśli chodzi o truskawki importowane, w Polsce spadek cen nie był aż tak widoczny. W pierwszej połowie maja 2014 roku na rynkach hurtowych w Broniszach, Poznaniu i Lublinie średnio truskawki kosztowały 10,46 zł/kg, tj. o 0,30 zł/kg taniej niż w roku poprzednim.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl