| Autor: redakcja1

Niższe ceny truskawek

Sytuacja cenowa na rynku truskawek w Hiszpanii w 2014 roku jest dość trudna. Jak wynika informacji Foodnews ceny tych owoców w bieżącym sezonie zmalały w skali roku o 20-40% kształtując się na poziomie wynoszącym nawet 0,30 euro/kg, co z punktu widzenia producentów z Andaluzji jest zdecydowanie ceną poniżej rentowności produkcji - informuje Bank BGŻ.

Niższe ceny truskawek
Przyczyną spadku cen była sprzyjająca zbiorom pogoda w Hiszpanii, niemniej fruitnet.com twierdzi, że czynnikiem wpływających na załamanie cen były napięcia polityczne w Rosji i na Ukrainie, które doprowadziły do skierowania większej ilości owoców na rynki europejskie. Mniejsze ceny truskawek w tym kraju mogą mieć przełożenie również na branżę przetworów i tym samym ceny w innych krajach.
 
Hiszpania oprócz tego, że jest głównym dostawcą truskawek świeżych na rynek Unii Europejskiej, przy czym jej udział w unijnym wolumenie importu stanowi aż 56%, to również dość istotnym eksporterem mrożonych truskawek. Jak wynika z danych Eurostatu w 2013 roku wysyłka mrożonych truskawek (CN ) do UE-28 wyniósł 31,5 tys. ton, co stanowiło 10% łącznych dostaw do krajów Unii jeśli chodzi o ten produkt, czyli import wewnątrz i poza unijny.
 
W Polsce ceny świeżych truskawek krajowych na rynkach hurtowych są niższe w relacji rocznej jednak różnice te wynikają z wcześniejszego rozpoczęcia zbiorów niż w roku poprzednim. Na rynku w Broniszach w połowie maja (15.05) ceny truskawek krajowych kształtowały się w granicy 8,00-12,50 zł/kg. Z kolei jeśli chodzi o truskawki importowane, w Polsce spadek cen nie był aż tak widoczny. W pierwszej połowie maja 2014 roku na rynkach hurtowych w Broniszach, Poznaniu i Lublinie średnio truskawki kosztowały 10,46 zł/kg, tj. o 0,30 zł/kg taniej niż w roku poprzednim.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!