| Autor: redakcja12

Spadek unijnych zbiorów owoców cytrusowych w bieżącym sezonie 2017/18

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, że zbiory owoców cytrusowych w Unii Europejskiej w bieżącym sezonie 2017/18, tj. w okresie październik 2017- wrzesień 2018, wyniosą ok. 10,8 mln t. W stosunku do sezonu poprzedniego 2016/17 będą o blisko 9% niższe.

Spadek unijnych zbiorów owoców cytrusowych w bieżącym sezonie 2017/18
Do spadku zbiorów przyczyniły się m.in. niesprzyjające warunki pogodowe (susza i zbyt wysokie temperatury) w Hiszpanii i we Włoszech, które są największymi producentami cytrusów we Wspólnocie.

Jak podkreślają analitycy BGŻ BNP Paribas, w Hiszpanii zbiory obniżyły się o 12% r/r do 6,2 mln t. Z kolei we Włoszech nastąpił 7–procentowy spadek produkcji r/r do 2,9 mln t.

 
Pomarańcze
 
W strukturze unijnych zbiorów cytrusów dominują pomarańcze, z niemalże ok. 60–procentowym udziałem w produkcji. W bieżącym sezonie zbiory pomarańczy oceniane są na niecałe 6,3 mln t, co w stosunku do sezonu poprzedniego oznacza blisko 8-procentowy spadek. Podkreślić jednak trzeba, że jakość i wielkość owoców w Hiszpanii i we Włoszech, skąd pochodzi ok. 80% unijnych pomarańczy ogółem, jest oceniana jako dobra.
 
Mandarynki
 
Unijne zbiory mandarynek w bieżącym sezonie są szacowane na poziomie blisko 3 mln t, czyli o 13% niższym niż w sezonie poprzednim.
 
Cytryny
 
Zbiory cytryn we Wspólnocie prawdopodobnie przekroczą nieznacznie ok. 1,5 mln t, czyli będą niższe o 1,4% w porównaniu do sezonu poprzedniego.
 
Grejpfruty
 
Unijna produkcja grejpfrutów jest szacowana na 88,6 tys. t, czyli będzie o 16% niższa w porównaniu z sezonem poprzednim. Spadek unijnych zbiorów cytrusów będzie rzutował na wielkość ich eksportu. Znaczna część tych owoców jest przedmiotem handlu międzynarodowego i w głównej mierze przeznaczona jest na rynek unijny. Z danych Eurostatu wynika, że w ostatnim sezonie 2016/17 blisko połowa zbiorów pomarańczy w Hiszpanii trafiała na eksport, z czego ponad 90% do UE. Wśród rynków pozaunijnych, jeszcze kilka lat temu jednym z największych odbiorców unijnych cytrusów była Rosja, jednak po wprowadzeniu rosyjskiego embargo w 2014 r., na znaczeniu zaczęły zyskiwać inne destynacje, takie jak Chiny, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!