Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W ubiegłym sezonie produkcja jabłek na świecie sięgnęła 77 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Głównym producentem jabłek na świecie są Chiny. Według FAS/USDA w sezonie 2015/2016...

Głównym producentem jabłek na świecie są Chiny. Według FAS/USDA w sezonie 2015/2016 chińska produkcja jabłek została oceniona na 43 mln ton, czyli więcej w porównaniu z poprzednim sezonem, kiedy to produkcja zamknęła się wielkością 40,9 mln ton.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory jabłek na świecie

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, w ostatniej dekadzie Chiny odnotowały dynamiczną zwyżkę produkcji jabłek, teraz jednak oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu z uwagi na zmniejszającą się dostępność gruntów rolnych, które mogłyby zostać przeznaczone pod sady jabłoniowe.
 
Unia Europejska plasuje się na drugiej pozycji w światowej produkcji jabłek – ze zbiorami w sezonie 2015/2016 ocenionymi przez USDA na 12,22 mln ton względem 13,61 mln z poprzedniego sezonu handlowego. Trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które zdaniem USDA w omawianym sezonie odnotują zbiory wynoszące 4,56 mln ton.
 
Globalny wolumen spożycia jabłek oszacowano w sezonie 2015/2016 na poziomie 65,7 mln ton, a największym światowym konsumentem podobnie zresztą jak i producentem są Chiny z wielkością ponad 38,3 mln ton. Globalny poziom wywozu to około 6,3 mln ton, a importu około 6,0 mln ton. Największym eksporterem pozostają wszystkie państwa unijne, a importerem - Rosja.

Rynek jabłek w UE

Kraje unijnej „28” są czołowym światowym zarówno producentem jak i konsumentem oraz dostawcą jabłek. W ostatnich latach średnia produkcja jabłek w państwach unijnych kształtuje się na poziomie od 7,1 mln ton do 11 mln ton średniorocznie w zależności przede wszystkim od warunków pogodowych w danym sezonie. Do czołowej piątki unijnych wytwórców zalicza się głównie Polska, następnie Włochy, Francja, Niemcy oraz Hiszpania – w sumie całkowity kontyngent zbiorów w tych krajach przekracza średniorocznie 75% całkowitej unijnej produkcji.
 
Według najnowszych danych WAPA prognozowane w całym ugrupowaniu państw unijnych zbiory jabłek w roku 2016 prognozowane są na 12,0 mln ton, czyli o 3% mniej wobec wielkości sprzed roku – 12,32 mln ton ale za to o 1% więcej wobec średniej produkcyjnej z ostatnich 3 lat. Największe ilości jabłek pochodzą jak co roku między innymi z Polski, Włoch, Francji czy Niemiec.
 
Polska jest niekwestionowanym liderem w produkcji jabłek w Unii. Tegoroczne zbiory były wstępnie oceniane przez WAPA na 4,15 mln ton, jednak w grudniowym szacunku IERiGŻ w wysokości 3,1 mln ton.
 
Jak wynika ze wstępnych szacunków, w tym sezonie drugie miejsce w Unii przypadło Włochom z wynikiem wynoszącym 2,28 mln ton, a więc pozostała na niezmienionym wobec roku poprzedniego poziomie. Trzecie miejsce w unijnej produkcji jabłek przypada Francji - 1,56 mln ton, a zbiory w Niemczech wyniosły 1,05 mln ton.
 
Czytaj dalej na najstępnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl