| Autor: redakcja1

W ubiegłym sezonie produkcja jabłek na świecie sięgnęła 77 mln ton

Głównym producentem jabłek na świecie są Chiny. Według FAS/USDA w sezonie 2015/2016 chińska produkcja jabłek została oceniona na 43 mln ton, czyli więcej w porównaniu z poprzednim sezonem, kiedy to produkcja zamknęła się wielkością 40,9 mln ton.

W ubiegłym sezonie produkcja jabłek na świecie sięgnęła 77 mln ton
Zbiory jabłek na świecie

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, w ostatniej dekadzie Chiny odnotowały dynamiczną zwyżkę produkcji jabłek, teraz jednak oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu z uwagi na zmniejszającą się dostępność gruntów rolnych, które mogłyby zostać przeznaczone pod sady jabłoniowe.
 
Unia Europejska plasuje się na drugiej pozycji w światowej produkcji jabłek – ze zbiorami w sezonie 2015/2016 ocenionymi przez USDA na 12,22 mln ton względem 13,61 mln z poprzedniego sezonu handlowego. Trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które zdaniem USDA w omawianym sezonie odnotują zbiory wynoszące 4,56 mln ton.
 
Globalny wolumen spożycia jabłek oszacowano w sezonie 2015/2016 na poziomie 65,7 mln ton, a największym światowym konsumentem podobnie zresztą jak i producentem są Chiny z wielkością ponad 38,3 mln ton. Globalny poziom wywozu to około 6,3 mln ton, a importu około 6,0 mln ton. Największym eksporterem pozostają wszystkie państwa unijne, a importerem - Rosja.

Rynek jabłek w UE

Kraje unijnej „28” są czołowym światowym zarówno producentem jak i konsumentem oraz dostawcą jabłek. W ostatnich latach średnia produkcja jabłek w państwach unijnych kształtuje się na poziomie od 7,1 mln ton do 11 mln ton średniorocznie w zależności przede wszystkim od warunków pogodowych w danym sezonie. Do czołowej piątki unijnych wytwórców zalicza się głównie Polska, następnie Włochy, Francja, Niemcy oraz Hiszpania – w sumie całkowity kontyngent zbiorów w tych krajach przekracza średniorocznie 75% całkowitej unijnej produkcji.
 
Według najnowszych danych WAPA prognozowane w całym ugrupowaniu państw unijnych zbiory jabłek w roku 2016 prognozowane są na 12,0 mln ton, czyli o 3% mniej wobec wielkości sprzed roku – 12,32 mln ton ale za to o 1% więcej wobec średniej produkcyjnej z ostatnich 3 lat. Największe ilości jabłek pochodzą jak co roku między innymi z Polski, Włoch, Francji czy Niemiec.
 
Polska jest niekwestionowanym liderem w produkcji jabłek w Unii. Tegoroczne zbiory były wstępnie oceniane przez WAPA na 4,15 mln ton, jednak w grudniowym szacunku IERiGŻ w wysokości 3,1 mln ton.
 
Jak wynika ze wstępnych szacunków, w tym sezonie drugie miejsce w Unii przypadło Włochom z wynikiem wynoszącym 2,28 mln ton, a więc pozostała na niezmienionym wobec roku poprzedniego poziomie. Trzecie miejsce w unijnej produkcji jabłek przypada Francji - 1,56 mln ton, a zbiory w Niemczech wyniosły 1,05 mln ton.
 
Czytaj dalej na najstępnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!