| Autor: redakcja1

W październiku ceny większości owoców były wyższe niż rok temu

W październiku 2015 r. względem poprzedniego roku, pod wpływem mniejszych zbiorów jabłek o 3%, przeciętne ceny na rynkach hurtowych były większe o 47%, w spółdzielniach ogrodniczych o 59%, a w firmach eksportujących o 77% - zauważa Irena Strojewska w Rynku Rolnym IERiGŻ-PIB.

W październiku ceny większości owoców były wyższe niż rok temu

Ceny owoców w Polsce

Zakłady przetwórcze oferowały za jabłka do tłoczenia ceny trzykrotnie większe. W spółdzielniach ogrodniczych gruszki zdrożały o 3%, na rynku hurtowym o 19%, a w skupie na eksport o 42%. Ceny śliwek skupowanych przez  spółdzielnie ogrodnicze wzrosły o 64%, a w firmach eksportujących o 98%. W wyniku niedoboru surowców, zakłady przetwórcze oferowały za śliwki do mrożenia ceny większe o 147%. Na rynkach hurtowych truskawki były droższe o 26%, winogrona o 16%, cytryny o 14%, pomarańcze o 13%, a mandarynki o 5%. Potaniały tylko banany o 5%.
 
Jak podaje ekspertka IERiGŻ-PIB, w październiku br. w odniesieniu do września br. jabłka na rynkach hurtowych kosztowały mniej o 1%, w firmach eksportujących o 12%, a w spółdzielniach ogrodniczych o 18%. Gruszki zwiększyły swoją cenę o 2% na rynkach hurtowych, a o 11% w spółdzielniach ogrodniczych. W skupie na eksport ceny gruszek zmalały o 1%.
 
Na rynkach hurtowych ceny truskawek wzrosły o 35%, winogron o 8%, bananów o 7% i pomarańczy o 2%. Niezmienne pozostały ceny mandarynek, a cytryny potaniały o 7%. W zakładach przetwórczych ze względu na niższą podaż surowca większe ceny skupu oferowano za maliny i śliwki do mrożenia odpowiednio o 2 i 11%.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!