| Autor: redakcja1

Tureckie czereśnie podbijają Europę

Turcja ma czwartą pozycję w globalnym eksporcie świeżych czereśni, po Chile, Hongkongu i USA, z 5-proc. udziałem.

Tureckie czereśnie podbijają Europę
Jak wynika z danych USDA, w sezonie 2018/2019 całkowita produkcja czereśni w Turcji wyniosła 440 tys. t (a wiśni 150 tys. t). Duży popyt eksportowy i wsparcie rządowe pomagają Turcji osiągnąć wysoką produkcję i pozycję w wysyłce czereśni. W minionym roku eksport wyniósł 75,3 tys. t, co oznacza 25,2% zwyżkę w porównaniu z rokiem poprzednim, ale 5% spadek w odniesieniu do rekordowego 2016 r.
 
Pomimo wahań produkcji wiśni, Turcja pozostaje największym na świecie krajem produkującym wiśnie i czereśnie. Obszar upraw stopniowo się zwiększa, ale przede wszystkim rośnie wydajność z uwagi na nowe inwestycje, stymulowane zapotrzebowaniem na rynkach eksportowych. Turetycy rolnicy zastępują swoje starsze odmiany czereśni lub wiśni odmianami o większej wydajności, które spełniają specyfikacje rynków eksportowych. Głównym rynkiem dla tureckich czereśni, generującym przychody na poziomie ok. 162 mln USD, jest Rosja i Niemcy, przy czym każdy z krajów posiadał w 2018 r. po 32% udziału w tureckim eksporcie świeżych czereśni, Irak - 17%, a następnie kraje skandynawskie po ok. 2% udziału. Co istotne, embargo rosyjskie, które dotknęło wiele tureckich produktów rolnych, nie odnosiło się do czereśni i Turcja aktywnie wykorzystała ten kierunek, zwiększając w minionym roku dostawy do Rosji o 67%.
 
Główna podaż tureckich czereśni jest dostępna zazwyczaj od ostatniego tygodnia maja do pierwszego tygodnia sierpnia, przy czym największe ilości przypadają na czerwiec. Z uwagi na dobre warunki pogodowe, tureccy producenci czereśni w 2019 r. będę mieli spore zbiory. Ciepła zima i wiosna przyspieszyły wzrost owoców w całym kraju, a początek zbiorów w większości regionów nastąpił dziesięć dni wcześniej niż zazwyczaj.
 
W bieżącym roku zapotrzebowanie na tureckie czereśnie ze strony Europy Wschodniej jest większy, z uwagi na obniżkę zbiorów czereśni w regionie, spowodowany przymrozkami wiosennymi. Dostawy na rynek Polski rozwijają się szczególnie dynamicznie, co widać w ofercie sieci handlowych. Niemniej, tak duża podaż tureckich czereśni jest w tym sezonie mało odczuwalna, z powodu ograniczonej produkcji krajowej.
 
Z kolei w Niemczech, gdzie oczekuje się ponadprzeciętnych zbiorów, prognozy wskazują wzrost o 12%, producenci skarżą się na bezpośrednią konkurencję nie tylko czereśni z Turcji, ale też z Hiszpanii, Grecji i Włoch. Duża podaż czereśni powoduje presję na zmniejszenie cen i wywołuje niezadowolenie producentów. Co ciekawe, w Niemczech rekordowe zbiory czereśni notowano również w minionym roku, kiedy wyniosły 44,2 tys. t, ale sezon był oceniany jako udany, bo zbiory były wczesne, a w basenie Morza Śródziemnego opóźnione i nie konkurowały w tym samym czasie, tak jak to ma miejsce w obecnym sezonie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!