| Autor: redakcja1

UE drugim producentem gruszek na świecie. Ubiegłoroczne zbiory szacuje się na 2,2 mln ton

Jak wynika z prognoz WAPA, w roku 2015 zbiory gruszek w Unii Europejskiej wyniosły 2,39 mln ton względem 2,24 mln ton zebranych w roku poprzednim. Na 2016 rok prognozowana produkcja tych owoców to 2,17 mln ton, a więc to mniej o 9% w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem i o 9% poniżej średniej trzyletniej.

UE drugim producentem gruszek na świecie. Ubiegłoroczne zbiory szacuje się na 2,2 mln ton

Unijny rynek gruszek

Na pierwszej pozycji w unijnej produkcji gruszek znajdują się od lat Włochy, z udziałem wynoszącym 31%. Tegoroczna włoska produkcja tych owoców jest oceniana na 678 tys. ton, czyli o 11% mniej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem i o 9% w porównaniu do średniej z okresu ostatnich trzech lat. Drugie miejsce przypada Holandii – 352 tys. ton, a na trzecim plasuje się Belgia – 333 tys. ton. Czwarte miejsce zajmuje Hiszpania z produkcją w wysokości 303 tys. ton.
 
Według FAMMU/FAPA, Unia Europejska jako całe ugrupowanie jest tuż po Chinach największym globalnym producentem gruszek. Ponad 75% wspólnotowych zbiorów tych owoców to produkcja 4 najbardziej liczących się unijnych producentów z Włoch, Hiszpanii, Belgii i Holandii. Kolejne miejsca wśród wspólnotowych producentów należą do Francji i Portugalii.
 
W krajach unijnych gruszki zajmują czwarte miejsce, tj. po jabłkach, pomarańczach i bananach pod względem wolumenu konsumpcji przypadającej na 1 obywatela, a największe ich spożycie dotyczy głównych unijnych producentów tych owoców w UE – na przykład we Włoszech jest to ponad 9 kg/osobę. Najmniejsza konsumpcja gruszek natomiast ma miejsce wśród państw nordyckich oraz w nowych krajów członkowskich – jest to 2 kg na przykład na Węgrzech czy Litwie. Średnio 1 obywatel unijny spożywa rocznie 4 kg tych owoców.
 
W rozpoczętym sezonie 2016/2017 łączne konsumpcja tych owoców we wszystkich 28 krajach członkowskich wyniesie 2,01 mln ton w odniesieniu do 2,20 mln ton skonsumowanych w poprzednim sezonie.

Import gruszek, z uwagi na dość dobre zbiory wyniesie 275 tys. ton, a spodziewany eksport to 265,0 tys. ton – czyli mniej wobec poprzedniosezonowej ilości 309 tys. ton.
Około 75% przywożonych na teren Unii Europejskiej gruszek pochodzi z dwóch kierunków - z Argentyny i Południowej Afryki oraz niewielka ilość z Chile i Chin. Nawet ponad 60% sprowadzanych zza granicy gruszek trafia na rynek holenderski i niemiecki. Z kolei największe ilości unijnych gruszek dostarczane są corocznie do Rosji, Norwegii i Brazylii. W tym przypadku również Holandia, a także Włochy, czy Belgia są głównymi eksporterami tych owoców, przy czym holenderskie gruszki trafiają w zasadzie w całości na rynki wschodnie i do Norwegii, belgijskie na Białoruś, a włoskie owoce dostarczane są przede wszystkim do Rosji, Norwegii oraz Libii.
 
Najpopularniejszą odmianą gruszki produkowanej w unijnej „28” jest Konferencja, której największe ilości zbierane są corocznie między innymi w Holandii, Belgii, Hiszpanii czy we Włoszech. Ponadto popularna jest też odmiana Williams, Abace Fetel oraz Rocha.
 
W strukturze odmianowej unijnej produkcji gruszek dominują następujące odmiany: Konferencja - 40% zbiorów, Abate Fetel - 14%, William - 11%. Wśród odmian cieszących się popularnością należy jeszcze wymienić: Rocha - 6,4%, Doyenne du Comice - 3,6%, Guyot - 3,2%, Coscia-Ercollini - 3%, Blanquilla - 2% i Kaiser – 1,9%. W uprawie spotyka się także takie odmiany jak: Durondeau czy Passacrassana.


Tagi:
źródło: