| Autor: redakcja1

Sytuacja na rynku jabłek w wybranych krajach UE

W styczniu 2016 roku w Niemczech „upłynnianie” zapasów jabłek przebiegało w miarę dobrze - podaje FAMMU/FAPA.

Sytuacja na rynku jabłek w wybranych krajach UE

Rynek jabłek w UE

Niemniej jednak rynek był w nadal pod presją zapasów, częściowo niskiej jakości, które powinny jak najszybciej trafić do sprzedaży. Tymczasem handel drobnymi owocami o słabej jakości jest trudny. Na rynku jabłek deserowych przeważają owoce z rodzimej produkcji. Oferta jest uzupełniana poprzez jabłka kupowane z Włoch i Hiszpanii.
 
W Hiszpanii w styczniu br. dało się zauważyć negatywny wpływ wysokich temperatur zaobserwowanych w poprzednim miesiącu. Ceny jabłek odmiany Golden Delicious zmalały z uwagi na presję podażową na rynku. Znaczne ilości drobnych owoców o niskiej jakości przede wszystkim odmian Golden i Granny trafiły do przetwórstwa. Ceny pozostałych odmian kształtowały się z kolei na stabilnym poziomie.
 
We Włoszech oferta jabłek czerwonych i dwukolorowych importowanych z Polski jest większa niż rok wcześniej. Dobrze sprzedają się jabłka odmiany Gala zarówno na rynku krajowym, jak i w sprzedaży zagranicznej na Bliski Wschód, do krajów północnej Afryki, a nawet Brazylii. Natomiast owoce odmiany Golden Delicious sprzedają się gorzej niż przed rokiem na tradycyjnych rynkach europejskich, pomimo, iż zapotrzebowanie na jabłka tej odmiany w krajach Europy Wschodniej utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. W wysyłce włoskich jabłek odmiany Golden do niektórych krajów występują pewne problemy. Dla przykładu Algieria wprowadziła limity w ich imporcie.
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, początek bieżącego roku w Wielkiej Brytanii nie przyniósł sporych zmian w wysokości cen jabłek. Dał się jednak odnotować nieznaczna ich zwyzka. Na brytyjskim rynku sprzedaje się z powodzeniem wiele odmian francuskich jabłek, w tym: Braeburn, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Honeycrisp, Jazz, Pink Lady. Konkurencją są owoce włoskie, głownie takich odmian jak: Braeburn Bio, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Jazz, Pink Lady czy Red Delicious.Tagi:
źródło: