| Autor: redakcja1

Zbiory mandarynek w UE spadły do 3,12 mln ton

Jak wynika ze wstępnych szacunków, w sezonie 2014/2015 całkowite zbiory mandarynek we wszystkich państwach unijnych powinny wynieść 3,121 mln ton w odniesieniu do 3,252 mln ton w poprzednim sezonie – podaje FAMMU/FAPA.

Zbiory mandarynek w UE spadły do 3,12 mln ton

Rynek mandarynek w UE

Czołowymi producentami mandarynek – podobnie jak i pomarańczy w UE są Hiszpania oraz Włochy skąd pochodzi 2,85 mln ton, co daje niemal 90% całkowitych zbiorów unijnych, pozostałe owoce to mandarynki portugalskie, cypryjskie czy greckie. Największym od lat producentem tych owoców jest Hiszpania z wynikiem 2,17 mln ton.
 
Spożycie mandarynek na lokalnym rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,5-2,8 mln ton, a w analizowanym sezonie wielkość ta sięgnęła 2,85 mln ton. Kontyngent importu i eksportu tych cytrusów są do siebie zbliżone i w zależności od wolumenu zbiorów w danym sezonie wahają się w odniesieniu do importu od 320 do 370 tys. ton.
 
Z kolei wielkość wywozu utrzymuje się w granicy 300-400 tys. ton. W analizowanym sezonie poziom przywozu oceniono na 349 tys. ton, a wysyłki na 300 tys. ton. Owoce te sprowadzane są głównie z państw trzecich, tu przede wszystkim z Maroko, RPA, Peru oraz Turcji. Eksportowane z kolei owoce dostarczane są w większości do Rosji, na Ukrainę i do Szwajcarii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!