| Autor: redakcja1

Szansa na eksport unijnych jabłek i gruszek do USA

Osiem państw UE będących największymi producentami owoców w ugrupowaniu, tj. Francja, Włochy, Polska, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Portugalia i Holandia, będzie mogło prawdopodobnie jeszcze w tym roku eksportować świeże jabłka i gruszki do USA - podaje FAMMU/FAPA.

Szansa na eksport unijnych jabłek i gruszek do USA

Eksport jabłek i gruszek do USA

Informację przekazały amerykańskie służby fitosanitarne (APHIS), które podały do publicznej dyskusji projekt zmiany obowiązujących przepisów. Mają one zastąpić długotrwałą procedurę wystawiania wstępnych zezwoleń dla jabłek i gruszek, która generowała dodatkowe koszty dla unijnych firm, w tym przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw i ograniczała potencjał wywozowy na rynek amerykański. Nowe podejście systemowe obejmuje odpowiednią minimalizację zagrożenia szkodnikami.
 
Amerykańscy urzędnicy sugerują zezwolenie na dostawy świeżych jabłek i gruszek do USA, pod warunkiem, że owoce zostały wyprodukowane zgodnie z podejściem systemowym. Proponowane działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia szkodnikami obejmują rejestrację miejsca produkcji i pakowania owoców, kontrolę miejsc produkcji dwa razy w sezonie, kontrolę higieny i zwalczania szkodników w miejscu produkcji, środki ostrożności po zbiorach oraz środki zabezpieczające przed muchą owocanką południówką, w krajach gdzie ten szkodnik występuje.
 
W związku z tym, USA będą uznawały jedynie handlowe dostawy owoców z tych krajów, jeżeli będzie im towarzyszyło świadectwo fitosanitarne oraz kontrola w porcie przeznaczenia. Decyzja APHIS nastąpiła po wielu miesiącach dwustronnych negocjacji z Komisją Europejską, prowadzonych w celu uzyskania kompromisu w obrębie różnic w przepisach. Komisja przyjęła z zadowoleniem pierwszy ważny krok na drodze do wznowienia wywozu jabłek i gruszek do USA, Amerykanie muszą aktualnie przeprowadzić zmiany proceduralne.Tagi:
źródło: