| Autor: redakcja1

Utrudnione zbiory truskawek w Maroko

Jak podają analitycy Banku BGŻ, niekorzystne warunki pogodowe w Maroko utrudniają zbiory truskawek w bieżącym sezonie, przez co te odbywają się znacznie wolniej niż oczekiwano.

Utrudnione zbiory truskawek w Maroko
Zdaniem Foodnews, może to mieć wpływ na wielkość wysyłek świeżych truskawek do Unii Europejskiej. Importerzy z UE-27 na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni marca br. mieli bowiem znaczne problemy z pozyskaniem świeżych truskawek z tego kraju.
 
Warto przy tym podkreślić, iż Maroko jest stosunkowo ważnym dostawcą tych owoców na rynek Unii w miesiącach od stycznia do marca. W pierwszym kwartale 2012 roku kraj ten odpowiadał za 14% łącznego importu truskawek świeżych do UE-27 w tym okresie.

Problemy w eksporcie nie mają jednak przełożenia na ceny tych owoców w Unii. W Polsce na rynkach hurtowych ich średnie ceny w marcu 2013 roku były nawet niższe od tych z ubiegłego roku. Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach kilogram tych owoców przeciętnie w trzecim miesiącu bieżącego roku kosztował 8-15 zł, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było to 12-23 zł.

Natomiast ceny mrożonych truskawek z Polski utrzymują się na stabilnym poziomie biorąc pod uwagę okres od grudnia 2012 roku. Zgodnie z danymi Foodnews cena mrożonek (Senga Sengana, II klasy, niekalibrowanych w opakowaniu 1x25 kg) na koniec marca br. wynosiła 1,60 euro/kg.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!