| Autor: redakcja6

Uwaga na szarą pleśń truskawek!

Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w niektórych regionach Polski plantacjom tegorocznych truskawek może zagrozić szara pleśń.

Uwaga na szarą pleśń truskawek!

Uprawom truskawki zagraża szara pleśń

Patogen truskawki, jakim jest szara pleśń można zauważyć na pąkach, kwiatach, owocach i rzadziej na liściach i łodygach. Rozwojowi choroby sprzyja duża ilość opadów i wysoka wilgotność powietrza.

W związku z tym, kontrolę zdrowotności roślin w celu oceny stanu fitosanitarnego przeprowadza się od początku kwitnienia do końca zbioru owoców. Tym bardziej, że pierwsze objawy mogą być widoczne już w czasie kwitnienia, choć najczęściej występują na owocach. Dlatego też nowe plantacje truskawek należy zakładać z materiału rozmnożeniowego, który pochodzi ze zdrowych plantacji matecznych.

Z kolei zabiegi ochronne wykonuje się wykonywać zapobiegawczo lub interwencyjnie poprzez właściwy dobór środków ochrony roślin. Jednakże liczbę zabiegów dobiera się w zależności od podatności odmiany i warunków atmosferycznych.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez odpowiednie nawożenie, izolację przestrzenną, systematyczny zbiór owoców, likwidowanie porażonych liści, właściwe ściółkowanie, dobór przedplonu, metodę prowadzenia plantacji. Zalecane jest jednak przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim.Tagi:
źródło: