| Autor: mikolaj

W drugiej połowie 2014 r. eksport jabłek z Polski spadł o 30%

Dla Polski brak rynku rosyjskiego oznaczał też znaczny spadek sprzedaży zagranicznej jabłek.

W drugiej połowie 2014 r. eksport jabłek z Polski spadł o 30%

Eksport jabłek z Polski

Z danych Eurostatu wynika, że eksport tych owoców z Polski do krajów poza UE w drugiej połowie 2014 roku zmniejszył się o 31% do 134 tys. t. Gdyby jednak wyłączyć Rosję ze statystyk, można zauważyć, że eksport do pozostałych krajów z Polski wzrósł aż 2,2-krotnie.

Jak zauważa Bank BGŻ, największym odbiorcą jabłek z Polski była Białoruś z wielkością sprzedaży na poziomie 67 tys. t (o 92% większym niż przed rokiem). Istotnie wzrósł eksport do Kazachstanu czy też Serbii - odpowiednio o 67% i 22-krotnie do 20 i 4,4 tys. t. Wzrost widoczny jest w również przypadku Bośni i Hercegowiny (blisko 19-krotny). Choć nie ma jeszcze ostatecznych danych odnośnie eksportu jabłek do Unii Europejskiej należy przypuszczać, że zmniejszył się on w relacji r/r.

Od lipca do listopada wywóz jabłek do UE ukształtował się na poziomie 89 tys. t i był o 8,5% niższy niż przed rokiem. Jednak w samym listopadzie odnotować można było silną dynamikę wzrostu wynoszącą ok 44%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!