| Autor: redakcja1

Wiosenna ocena stanu upraw truskawek

Jak wynika z danych GUS, po dosyć dobrym przezimowaniu, wiosenna pogoda nie sprzyjała wegetacji roślin ogrodniczych. Niewielki poziom opadów, a także późniejsze, stosunkowo niskie temperatury spowodowały opóźnienie wegetacji.

Wiosenna ocena stanu upraw truskawek
Dotyczyło to przede wszystkim upraw truskawek w kraju, których stan po tegorocznej zimie został oszacowany jako bardzo dobry. Poza tym przymrozki, które wystąpiły w połowie maja br. spowodowały uszkodzenia części plantacji tych owoców.

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas zasięg uszkodzeń przymrozkowych był nieznaczny, jednak według informacji GUS trudno jest na tym etapie ocenić wielkość powstałych szkód. Czynniki te mogą negatywnie przełożyć się na poziom tegorocznych zbiorów truskawek. GUS prognozuje, że areał upraw tych owoców w kraju może być podobna do tej w roku poprzednim.

Ceny truskawek

Opóźnienie dostaw truskawek widoczne jest po tegorocznych cenach tych owoców. Znajdują się one w tendencji zniżkowej, niemniej ich poziom jest większy niż w roku poprzednim. Jak wynika z danych monitoringu Ministerstwa Rolnictwa, ceny truskawek na rynkach hurtowych w drugiej połowie maja br. były przeciętnie o 45 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem i wyniosło 7,75 zł/kg.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!