| Autor: redakcja1

Wysokie ceny jabłek w UE we wrześniu br.

Spadek tegorocznych zbiorów jabłek w UE oddziałuje w kierunku utrzymania cen owoców na wysokim poziomie.

Wysokie ceny jabłek w UE we wrześniu br.
Według szacunków WAPA z sierpnia br. produkcja jabłek we Wspólnocie w 2017 r. może wynieść 9,3 mln t i być o 21% niższa od ubiegłorocznej i o 23% niższa od średniej z ostatnich 3 lat. W samej Polsce spadek będzie głębszy i wyniesie odpowiednio 29% i 27%.
 
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że we wrześniu br. jabłka w UE kosztowały przeciętnie 0,73 EUR/kg i były o 30% droższe w porównaniu do średniej ceny uzyskiwanej w tym miesiącu w ostatnich 5 latach. Największy wzrost cen jabłek odnotowano w Niemczech (+53%) i w Polsce (+47%). O 33% podrożały jabłka we Francji, natomiast o 5% we Włoszech.
 
Jak podają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas, w UE zazwyczaj jabłka we wrześniu są tańsze niż w sierpniu. Jednak w br. mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Wg danych KE, w badanych krajach jabłka we wrześniu podrożały przeciętnie o 11% w stosunku do sierpnia, przy czym w ostatnich 5 latach w tym miesiącu taniały średnio o 7% względem sierpnia. Największy wzrost cen odnotowano w Niemczech (o 28%).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!