Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wysokie zapasy jabłek w Polsce i UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) zapasy jabłek...

Jak wynika z danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) zapasy jabłek w Polsce na początku kwietnia 2014 roku wynosiły 495 tys. ton i były o 23,8% większe niż w tym samym okresie przed rokiem - podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wskaźnik zmiany zapasów w ujęciu rocznym zwiększył się w odniesieniu do pierwszego marca 2014 roku o 11,6 pp. Zwyżki te świadczą nadal o utrzymującym się niskim zapotrzebowaniu na jabłka w Polsce, a do tego jeszcze w porównaniu do lutego i stycznia br. zapasy spadają wolniej.
 
W związku z tym, w marcu rozdystrybuowano o 11% mniej jabłek niż w analogicznym miesiącu w roku poprzednim. Z kolei styczniu i lutym relacje te kształtowały się odpowiednio na poziomie -4,8 i -7,2% . Spowolnienie w handlu jabłkami przekłada się na spadek cen tych owoców na rynku krajowym.
 
Według monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, przeciętna cena jabłek w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej (cena netto) w zeszłym tygodniu (5-6.V) zmalała o 3,5% w odniesieniu do tygodnia poprzedniego, gdzie było to 1,38 zł/kg i była zarazem o 26% mniejsza niż przed rokiem.
 
Niskie tempo uwalniania zapasów w pierwszym kwartale 2014 roku obserwowane było także w krajach Europy Zachodniej. Łącznie w monitorowanych przez WAPA krajach Wspólnoty, zapasy na początku kwietnia były o 32,3% wyższe w relacji rocznej, tj. 1,9 mln t.
 
We Włoszech, drugiego producenta jabłek na rynku unijnym, zapasy jabłek w dniu 1 kwietnia br. wyniosły 609 tys. t i były o 28,7% większe niż rok wcześniej i jednocześnie najwyższe od 2009 roku. Znaczny, bo ponad dwukrotny wzrost zapasów w skali roku odnotowano we Francji, gdzie ich stan magazynowy na początku kwietnia ukształtował się w granicy 296 tys. t.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl