| Autor: mikolaj

Wysokie zapasy jabłek w UE

WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) podało informacje o stanie zapasów jabłek w wybranych krajach Unii Europejskiej na dzień 1 listopada 2015 r. Według nich, w 10 prezentowanych krajach Wspólnoty były one minimalnie (o 0,4%) niższe niż rok wcześniej.

Wysokie zapasy jabłek w UE

Zapasy jabłek w UE

Jak zauważają eksperci BGŻ BNP Paribas, spośród większych producentów jabłek w UE - zapasy w Niemczech były o 13,3% niższe (407 tys. t). We Francji natomiast o 13,7% wyższe (703 tys. t). Holandia zanotowała 3,2% wzrost stanu zapasów r/r (do 286 tys. t). WAPA nie podaje jednak porównywalnych r/r danych o zapasach dla dwóch głównych producentów - Polski oraz Włoch.

Niemniej, jeśli chodzi o Polskę, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) szacuje, że krajowe chłodnie są zapełnione w 95%, co może świadczyć o tym, że zapasy mogą nie być niższe niż rok wcześniej. Przy założeniu spadku zapasów we Włoszech, zgodnie z prognozami zmian produkcji w tym kraju (-5%) może okazać się, że zapasy jabłek w całej UE, mimo niewielkiego spadku r/r, pozostają jednak relatywnie wysokie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!