| Autor: redakcja1

Wyższe zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych

W 2016 r. zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sumie wyniosły 579 tys. t i były większe o 14% od zeszłorocznych. W odniesieniu do 2016 r. zmalała jedynie produkcja truskawek.

Wyższe zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych
Według GUS, spadek zbiorów truskawek wynikał z ograniczonego areału ich uprawy i zmniejszonego plonowania. Część plantacji została wiosną zaorana ze względu na zły stan z powodu uszkodzeń mrozowych, jak również z osłabienia kondycji po suszy w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Niezbyt sprzyjające warunki agrometeorologiczne w czasie wegetacji truskawek w 2016 r. wpłynęły też na mniejsze plonowanie tych owoców. Do szacunku produkcji truskawek włączono obszar ich uprawy z ogrodów przydomowych oraz doszacowaną, na podstawie danych administracyjnych z lat poprzednich, znaczącą powierzchnię ekologicznych plantacji truskawek.
 
Produkcja malin w sadach w 2016 r., w stosunku do roku poprzedniego, była większa o 65% do 129 tys. t. Na poziom zbiorów wpływają głownie nowe wysoko plonujące nasadzenia tych krzewów.
 
Całkowite zbiory porzeczek w 2016 r. wyniosły 87 tys. t i były wyższe o 8% w porównaniu z rokiem 2015. Plon biologiczny owoców był bardzo wysoki, a zbiory mogły być znacznie większe gdyby nie rezygnacja plantatorów ze zbioru w wyniku niskich cen skupu. Pomimo powtarzającego się od lat problemu związanego z rentownością produkcji porzeczek notuje się duże zainteresowanie uprawą tego gatunku owoców.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!