Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zapasy jabłek w krajach unijnych znacznie niższe niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W sezonie 2017/18 podaż jabłek na rynku unijnym jest sporo mniejsza niż w sezonie poprzednim....

W sezonie 2017/18 podaż jabłek na rynku unijnym jest sporo mniejsza niż w sezonie poprzednim. Silna obniżka tegorocznych zbiorów jabłek we Wspólnocie, oceniana w sierpniu przez World Apple and Pear Association (WAPA) na 21% w relacji rocznej, spowodowała, że zapasy tych owoców w wielu państwach członkowskich są dużo mniejsze niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z informacji podanych przez prof. Makosza wynika, że na początku listopada br. zapasy jabłek w UE kształtowały się na poziomie 4 mln t i były o 1,3 mln t niższe w porównaniu z tym samym czasem w 2016 r.
 
W Polsce, która w ostatnich latach była głównym producentem jabłek w UE, z 30-procentowym udziałem w rynku, zapasy zostały ocenione na 1,2 mln t względem 1,7 mln t rok wcześniej. Więcej niż przed rokiem przechowywano jabłek odmian Gala i Golden Delicious, a mniej odmian Jonagold i Idared.
 
We Włoszech, będących drugim największym producentem jabłek w UE, z 20-procentowym udziałem w rynku, zapasy na początku listopada br. wyniosły 1,1 mln t w stosunku do 1,7 mln t przed rokiem.
 
Natomiast w Niemczech zapasy zostały ocenione na 256 tys. t, a więc mniej o 190 tys. t w skali roku. Niemieckie źródło AMI podaje, że najbardziej, bo aż o 50% zmniejszyły się zapasy jabłek odmiany Jonagold. O 35% zmalały zapasy odmiany Braeburn, a o 5% Elstar.
 
Mniejsza podaż jabłek na rynku unijnym powoduje, że ich ceny są dużo większe niż przed rokiem i w odniesieniu do średniej z ostatnich lat. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w październiku br. jabłka w UE kosztowały 0,76 EUR/kg i były o 38% droższe w porównaniu do ceny uzyskiwanej w tym miesiącu w ostatnich 5-ciu latach. Największy przyrost cen jabłek odnotowano w Niemczech o 91% i w Polsce o 71%. O 21% podrożały jabłka we Włoszech, natomiast o 14% we Francji.
 
W UE zazwyczaj jabłka w październiku są minimalnie tańsze niż we wrześniu - o 1%. Jednak w br. mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Zdaniem KE, w badanych krajach jabłka w październiku podrożały o 3% w porównaniu do września. Największy wzrost cen odnotowano we Włoszech o 16%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl