Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zapasy jabłek niższe niż 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych WAPA, krajowe zapasy jabłek na początku maja br. ukształtowały się w...

Jak wynika z danych WAPA, krajowe zapasy jabłek na początku maja br. ukształtowały się w granicy 250 tys. t i były o 9,1 proc. mniejsze w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. Był to zarazem pierwszy miesiąc tego sezonu, kiedy zapasy tych owoców w kraju były niższe w relacji rocznej - podkreślają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zapasy jabłek

Zapasy jabłek w stosunku do kwietnia br. zmniejszyły się o 252 tys. ton, a więc to o 15 proc. więcej niż w kwietniu w roku poprzednim. Znaczny spadek zapasów w pierwszym miesiącu drugiego kwartału tłumaczyłaby silna zwyżka cen jabłek na rynku krajowym. Według danych IERiGŻ-PIB (monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa) cena skupu jabłek deserowych w Polsce od pierwszego tygodnia kwietnia do pierwszego tygodnia maja br. zwiększyła się o 67 proc. do 1,87 zł/kg.
 

Średnia cena skupu jabłek w kwietniu br. była także o 4 proc. większa niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrost cen nie zmienia jednak negatywnego obrazu sytuacji dochodowej producentów jabłek. Patrząc na zmiany cen skupu jabłek, jak i na zmiany stanu zapasów w poszczególnych miesiącach, można oceniać, że 80-90 proc. całkowitych zbiorów jabłek w kraju (według danych GUS) w tym sezonie zostało sprzedanych po cenach mniejszych niż w sezonie poprzednim.
 

Biorąc pod uwagę monitorowane kraje Unii Europejskiej, w sumie zapasy jabłek w maju br. były o 1,1 proc. większe w skali roku. Największym wolumenowo wzrostem, podobnie jak w poprzednich miesiącach, charakteryzowały się Włochy, gdzie poziom zapasów był o 10,6 proc. wyższy niż w maju 2014 r i wyniósł 456 tys. t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach

  18 maja br. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Handel rybami i ich produktami
 • Handel rybami i ich produktami

  W styczniu 2018 r., spośród podstawowych grup produktów, wzrósł eksport przetworów i konserw z ryb o 12,7% do 12,07 tys. t.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl