Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zapasy jabłek niższe niż 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych WAPA, krajowe zapasy jabłek na początku maja br. ukształtowały się w...

Jak wynika z danych WAPA, krajowe zapasy jabłek na początku maja br. ukształtowały się w granicy 250 tys. t i były o 9,1 proc. mniejsze w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. Był to zarazem pierwszy miesiąc tego sezonu, kiedy zapasy tych owoców w kraju były niższe w relacji rocznej - podkreślają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zapasy jabłek

Zapasy jabłek w stosunku do kwietnia br. zmniejszyły się o 252 tys. ton, a więc to o 15 proc. więcej niż w kwietniu w roku poprzednim. Znaczny spadek zapasów w pierwszym miesiącu drugiego kwartału tłumaczyłaby silna zwyżka cen jabłek na rynku krajowym. Według danych IERiGŻ-PIB (monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa) cena skupu jabłek deserowych w Polsce od pierwszego tygodnia kwietnia do pierwszego tygodnia maja br. zwiększyła się o 67 proc. do 1,87 zł/kg.
 

Średnia cena skupu jabłek w kwietniu br. była także o 4 proc. większa niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrost cen nie zmienia jednak negatywnego obrazu sytuacji dochodowej producentów jabłek. Patrząc na zmiany cen skupu jabłek, jak i na zmiany stanu zapasów w poszczególnych miesiącach, można oceniać, że 80-90 proc. całkowitych zbiorów jabłek w kraju (według danych GUS) w tym sezonie zostało sprzedanych po cenach mniejszych niż w sezonie poprzednim.
 

Biorąc pod uwagę monitorowane kraje Unii Europejskiej, w sumie zapasy jabłek w maju br. były o 1,1 proc. większe w skali roku. Największym wolumenowo wzrostem, podobnie jak w poprzednich miesiącach, charakteryzowały się Włochy, gdzie poziom zapasów był o 10,6 proc. wyższy niż w maju 2014 r i wyniósł 456 tys. t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl