| Autor: redakcja1

Rynek jabłek we Francji w 2015 r.

Jak podało Agreste w listopadowym raporcie, tegoroczna produkcja jabłek we Francji wyniosła 1,63 mln ton, co jest zbliżone do średniej z ostatnich pięciu lat. Jakość owoców jest dobra - podaje FAMMU/FAPA.

Rynek jabłek we Francji w 2015 r.

Ceny jabłek we Francji

We wszystkich rejonach upraw jabłoni jesienne deszcze pozytywnie wpłynęły na wielkość owoców. W tym sezonie generalnie ceny francuskich jabłek na krajowym rynku są wyższe niż przed rokiem.
 
Pod koniec października br. odnotowano co prawda ich spadek, jednak pozostały one na  poziomie średniej z okresu od 2010 r. do 2014 r. Ceny w eksporcie kształtują się na wyższym poziomie niż na rynku wewnętrznym. W październiku br. odnotowano znaczy wywóz francuskich jabłek deserowych do krajów azjatyckich. Natomiast na rynku europejskim francuskie jabłka doświadczały konkurencji ze strony włoskich.

Zbiory jabłek w Europie

Według wstępnych prognoz Prognosfruit, w 2015 r. zbiory jabłek w Europie będą o około 5% mniejsze niż przed rokiem, ale o 11% powyżej średniej z okresu od 2010 do 2014 r. Gorsze wyniki produkcji niż rok wcześniej są spodziewane m.in. dla Niemiec, Belgii i Holandii.

Zapasy jabłek wzrosną o 20%

Według Agreste, stan zapasów jabłek we Francji (na dzień 1 listopada br.) wyniósł 664,826 tys. ton, tj. o 21% więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej i o 17% powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Stan zapasów owoców przechowywanych w kontrolowanej atmosferze wynosił 373,084 tys. ton, tj. o 49% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Natomiast poziom zapasów gruszek w rozpatrywanym okresie wynosił 16,358 tys. ton, tj. o 5% mniej niż przed rokiem i o 4% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!