| Autor: redakcja1

Zbiory owoców z drzew i krzewów

Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych wyniosą w tym roku 4,2 mln ton, tj. o 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego.

Zbiory owoców z drzew i krzewów
Uprawy sadownicze przezimowały w tym roku bez większych strat. Z kolei wiosenne przymrozki w połączeniu ze sporym przesuszeniem gleby występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców zmniejszyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Majowe opady deszczu przerwały postępujący deficyt wody w uprawach sadowniczych, a w rejonach koncentracji produkcji owoców tzn. w województwie lubelskim i świętokrzyskim, w wyniku obfitych opadów zaobserwowano nawet jej nadmiar. Od połowy lipca do połowy września bieżącego nastąpiła znaczna poprawa pogody i warunków wegetacji, co miało dobry wpływ na plonowanie malin i borówki amerykańskiej.
 
Na aktualnym etapie szacuje się spadek plonowania śliw, przy czym zbiór odmian późnych może wpłynąć na zmianę oceny produkcji tego gatunku, wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn oraz truskawek.
 
Produkcję owoców z drzew przewiduje się aktualnie na ponad 3,7 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych. Zbiory z sadów jabłoniowych zostały szacuje się na 3,4 mln t, tj. w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o 10% więcej. Nowe plenne odmiany wchodzące do uprawy oraz wzrost areału nawadnianych sadów wpływają na wielkość zbiorów. Produkcję gruszek w sadach ocenia się obecnie na ok. 67,5 tys. t, tj. na poziomie roku ubiegłego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na 90 tys. t, a zatem mniej o 5% niż w poprzednim roku. Zbiory wiśni zostały ocenione na ponad 151 tys. t, a tegoroczne zbiory czereśni na 40 tys. t. Szacuje się, że całkowite zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew, czyli brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będą również mniejsze o 4% od produkcji z roku 2019 i wyniosą 16 tys. ton.
 
Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oszacowano wstępnie na ok 0,5 mln t, czyli więcej o 10% niż w roku poprzednim. Maliny w tym sezonie zdecydowanie lepiej przezimowały, jednak nie wszystkie odmiany. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą znacznie mniejsze od zeszłorocznych. Aktualna prognoza zbioru owoców tego gatunku wynosi 122 tys. t., a więc więcej o 60% niż wyjątkowo niskie zbiory zeszłoroczne, a przebieg dotychczasowej pogody sprzyja zbiorom malin jesiennych.
 
Zbiory porzeczek ogółem, tj. czarnych i kolorowych razem oceniono na 131 tys. t., czyli na poziomie wyższym o 5% od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały oszacowane na 93 tys. ton, czyli więcej o 2% niż w 2019 r. Tegoroczną produkcję truskawek oceniono na 160 tys. t., a więc mniej o 9% niż zbiory zeszłoroczne. Występujące lokalnie przymrozki uszkodziły kwiaty. W wielu rejonach kraju opady deszczu wpłynęły na porażenie owoców szarą pleśnią.
 
Wiosenne przymrozki nie miały większego wpływu na plonowanie agrestu, a zbiory oceniono na ponad 10 tys. ton, czyli więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym o 9%. Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oceniona na 99 tys. t., a zatem o 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost produkcji tej grupy upraw związany jest ze zwyżką między innymi produkcji borówki wysokiej o 18%, co jest wynikiem korzystnych warunków pogodowych oraz lepszego plonowania na plantacjach w pełni owocujących, a także wchodzenia w okres pełnego owocowania dużych areałów młodych plantacji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!