| Autor: redakcja11

Znaczny wzrost cen truskawek do przetwórstwa

Sytuacja na rynku truskawek do przetwórstwa zmienia się dynamicznie. Mimo, że sezon skupu zaczął się dość niekorzystnie dla ich producentów, kolejne tygodnie przyniosły jednak znaczne wzrosty cen.

Znaczny wzrost cen truskawek do przetwórstwa

Truskawki do tłoczenia na początku sezonu skupu kosztowały 1,24 zł/kg (ceny loco zakład). W ciągu dwóch tygodni ich ceny zanotowały zwyżkę o ponad 60 proc. Według danych IERiGZ-PIB (za MRiRW) przeciętna cena truskawek z szypułką w dniu 13-14.06 uplasowała się na poziomie 2,00 zł/kg.

 

Tendencje zwyżkową w ciągu ostatniego tygodnia zanotowały także ceny truskawek bez szypułki. Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa, w ostatnim tygodniu notowania skupu wynosiły średnio 3,17 zł/kg (cena loco zakład) i były wyższe o 29% niż przed tygodniem.

Analitycy banku BGŻ BNP Paribas podkreślają, że ceny jednak były dość zróżnicowane regionalnie, w niektórych województwach (dolnośląskie i mazowieckie) osiągały poziom nawet 4,00 zł/kg. 

 

Zarówno jeśli chodzi o truskawki z szypułką jak i bez, w połowie czerwca podrożały odpowiednio o 14 i 15% niż przed rokiem. Uwzględniając sytuację cenową pod koniec sezonu, tj. jeśli chodzi o truskawki mrożone, wzrost poziomu cen truskawek w skupach najprawdopodobniej związany jest z mniejszą podażą surowca. Truskawki mrożone potaniały w maju o ok. 15% niż (r/r).  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!