Od lipca rusza nabór na stypendia pomostowe

To już XVII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2018/2019 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą uzyskać stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Od lipca rusza nabór na stypendia pomostowe
KOWR, następca Agencji Nieruchomości Rolnych, w pierwszych trzech latach sfinansował stypendia dla około 2 tys. studentów.  Od 2005 roku KOWR nie finansuje stypendiów, ze względu na zmianę ustawy, ale nadal aktywnie bierze udział w realizacji programu. Udziela wsparcia organizacyjnego w fazie poszukiwań kandydatów do Programu – przyjmuje wnioski, a następnie wysyła je  do Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi, która poza tym, ze jest administratorem Programu, to również nim zarządza. 

– Program Stypendiów Pomostowych istnieje od 2002 roku. W ciągu szesnastu lat jego trwania ponad 15 500 młodych, zdolnych ludzi mogło rozpocząć studia korzystając ze wsparcia stypendiów pomostowych – powiedziała Zofia Sapijaszka, prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, zarządzającej Programem. 

– Program pomaga zdolnym i ambitnym maturzystom z  niezamożnych rodzin podjąć studia, łagodząc trudności finansowe związane z rozpoczęciem nauki, przeprowadzką do dużego miasta i koniecznością samodzielnego utrzymania się. Poprzez ufundowanie stypendium na pierwszy rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej program daje szansę na realizację i rozwój aspiracji edukacyjnych młodych ludzi. Dzięki wsparciu mogą bez obaw o przyszłość rozpocząć studia. To dla nas duża radość patrzeć jak kolejne roczniki naszych stypendystów rozwijają skrzydła – dodała.
Program ma ułatwić młodym ludziom podjęcie studiów wyższych poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok, a najlepszym studentom oferuje wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. O stypendia mogą ubiegać się maturzyści, którzy zostali przyjęci na I rok dziennych studiów w uczelniach publicznych, osiągnęli bardzo dobre wyniki z egzaminu maturalnego, pochodzą z niezamożnych rodzin, mieszkają na wsi lub w miastach do 20 tys. mieszkańców.  Ponadto muszą spełnić jeden z następujących warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, pochodzą z rodziny wielodzietnej albo są wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka, mają rekomendację lokalnej NGO.

– Program Stypendiów Pomostowych to szansa dla wielu zdolnych ludzi z niewielkich miejscowości. Bez pomocy materialnej wielu z nich nie mogłoby podjąć studiów na  wymarzonych kierunkach, na renomowanych uczelniach naszego kraju. Miałam podobną sytuację. Z pomocą przyszła informacja o stypendium pomostowym. Zwróciłam się o rekomendację do FEP i otrzymałam ją – powiedziała Karina Rejs, stypendystka z lat ubiegłych. Zwróciła także uwagę, że wszelkie informacje dotyczące Programu są klarownie opisane na stronie internetowej Fundacji.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: