Święto Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Ubiegły tydzień, od czwartku do soboty (20–22.11.2014 roku), obfitował w wiele wydarzeń. Tradycyjnie już w okolicach 21 listopada obchodzone jest święto, w tym roku szczególne, bowiem w roku 200-lecia urodzin Augusta hr. Cieszkowskiego, patrona Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

200-lecie urodzin Augusta hr. Cieszkowskiego

200 lat temu, urodził się Wielkopolanin - uczony, myśliciel, filozof, przedsiębiorca i ekonomista, człowiek wielkiego serca, który zamiast rewolucji był zwolennikiem ewolucyjnych zmian, który udoskonalał tak bliską uniwersytetowi ustawiczną edukację. Zapoczątkowana wtedy myśl Cieszkowskiego, dziś owocuje i daje nam podstawę do ciągłego rozwoju nauk przyrodniczych.

Odnowione Kolegium Cieszkowskich

Obchody święta uczelni rozpoczęły się od uroczystego otwarcia wyremontowanego gmachu Kolegium Cieszkowskich, przy ul. Wojska Polskiego. Wnętrze tego obiektu, kosztem ponad 6 mln zł., zmieniło niemal całkowicie swój wystrój. Wielka w tym zasługa kierownictwa Wydziału Leśnego, które wykorzystało fakt, że absolwenci – leśnicy kierują lub współkierują większością znaczących w Polsce jednostkami lasów państwowych. Dołożyli oni znaczącą cegiełkę do remontu tego zabytkowego gmachu na kampusie Cieszkowskich. Odnowione zostały sale wykładowe, laboratoryjne i seminaryjne, hole, klatki schodowe i korytarzowe. Zmieniły się warunki pracy naukowców. Od wiosny przyszłego roku przewidywana jest renowacja zewnętrzna obiektu i wówczas cały kampus Cieszkowskich odzyska swój dawny, świetny architektoniczny blask.

Najwyższa godność akademicka dla prof. dr. hab. Andrzeja Jaworskiego

Tego samego dnia, w godzinach południowych odbyła się doniosła uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej – doktora honoris causa autorytetowi naukowemu z zakresu nowoczesnej hodowli lasu opartej na podstawach przyrodniczych, twórcy znaczącej szkoły naukowej i wybitnemu nauczycielowi kadr leśnych prof. dr. hab. Andrzejowi Jaworskiemu z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Laudacje promotora wygłosił prof. dr hab. Władysław Barzdajn, a wykład doktora honoris causa zatytułowany był: „Charakterystyka wybranych karpackich dolnoreglowych lasów o charakterze pierwotnym”.

Poczet rektorów i doktorów h.c.

Po zakończeniu tego doniosłego aktu, w Collegium Maximum, w holu, w którym znajduje się popiersie patrona, JM Rektor, prof. Grzegorz Skrzypczak, w towarzystwie byłych rektorów, profesorów Włodzimierza Fiszera i Erwina Wąsowicza dokonał symbolicznego odsłonięcia tablicy z nazwiskami rektorów, którzy kierowali uczelnią w jej 63. letniej historii. A tuż obok odsłonięto drugą tablicę z 49 nazwiskami osób, które dostąpiły zaszczytu otrzymania tytułu doktora honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej, Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Profesor Andrzej Jaworski osobiście odsłonił swe nazwisko, co w przyszłości będzie tradycją. Obydwie tablice, wykonane z trawertynu i z mosiężnymi literami, świetnie konweniują z dotychczasowym charakterem tego reprezentacyjnego holu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: