| Autor: mikolaj

Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

23 marca 2014 r. Sala Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich gościła uroczystą Galę ogłoszenia wyników XIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013. Do konkursu zgłoszono ponad 50 gospodarstw, a Kapituła wybrała 20 nominowanych i 10 laureatów konkursu, którzy otrzymali tytuł i statuetkę „Siewcy”.

Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013
Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka, powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego rekomendowała w tym roku 20 nominacji, spośród których wybrała 10 laureatów zatwierdzonych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali oni najwyższe wyróżnienie – statuetkę Siewcy i tytuł Wielkopolski Rolnik Roku 2013, a także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Czytaj więcej o: Gali konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

Statuetkę Siewcy wraz z czekiem wszystkim laureatom XIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013 wręczyli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Przewodniczący Kapituły Konkursu, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Grzegorzem Skrzypczak.

Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką nominowanych gospodarzy.

Lp.

Imię i nazwisko

Charakterystyka

1.

Paweł Baraniak

Pan Paweł Baraniak jest Prezesem Stadniny Koni Pępowo z siedzibą w Gogolewie, gmina Krobia, w powiecie gostyńskim. Spółka gospodaruje na obszarze 2195 ha. Głównymi kierunkami produkcji są hodowla bydła i koni. Stadnina jest jednym z największych gospodarstw hodujących krowy rasy Simental. Stado koni liczy 100 sztuk, w tym 30 klaczy elitarnych. W hodowli koni Spółka może poszczycić się wieloma tytułami championów i v-ce championów krajowych i regionalnych, a w sporcie zaprzęgowym należy do polskiej czołówki.

2.

Ireneusz Bąbelek

Pan Ireneusz Bąbelek z żoną Genowefą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 110 ha w miejscowości Lwówek, gmina Lwówek, w powiecie nowotomyskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiarskiej . W ciągu roku od 100 tys. szt. kur niosek gospodarze uzyskują 30 mln szt. jaj konsumpcyjnych. Charakteryzują się one niepowtarzalnym smakiem, intensywną barwą żółtka oraz wysoką jakością białka i skorupki. Produkcja roślinna w gospodarstwie jest podporządkowana produkcji zwierzęcej.

3.

Tomasz Borowczak

Pan Tomasz Borowczak z żoną Pauliną prowadzi 38 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Strzelce Wielkie, w gminie Pisaki, w powiecie gostyńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w chowie i hodowli trzody chlewnej. Średni stan macior to 65 sztuk, ilość odchowanych prosiąt od maciory 16,9 sztuki, roczna sprzedaż ponad 1100 tuczników. W 2006 roku dobudowano chlewnie ściółkową, magazyn paszowy, zmodernizowano porodówkę i odchowalnie prosiąt. Produkcja roślinna stanowi bazę paszową dla gospodarstwa. W 2013r. Pan Tomasz Borowczak zarejestrował Spółdzielczą Grupę Producentów Strzelce Wielkie.

4.

Zenon Chudziński

Pan Zenon Chudziński jest Prezesem Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Spółki z o.o. W gminie Święciechowa, w powiecie leszczyńskim. Spółka gospodaruje na obszarze ponad 3 tys. ha. Podstawowym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego oraz produkcja roślinna. Stado krów mlecznych liczy prawie 2 tysiące sztuk o średniej wydajności i od krowy ponad 10 tys. litrów mleka. Hodowla bydła mlecznego prowadzona jest w 4 fermach mlecznych, natomiast piąta ferma to produkcja bydła mięsnego rasy Limousin. W roku 2012 wybudowano w gospodarstwie wolno-stanowiskową oborę najnowszej generacji z siedmioma robotami udojowymi.

5.

Stanisław Gąsiorek

Pan Stanisław Gąsiorek wraz z żoną Renatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 37 ha w miejscowości Masanów, gmina Sieroszewice, w powiecie ostrowskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła mlecznego. Stado krów liczy 52 sztuki o średniej wydajności 8600 litrów mleka. Hodowla bydła prowadzona jest w systemie bezściółkowym, a gnojowica magazynowana jest w szczelnym zbiorniku. W strukturze zasiewów przeważają pasze w 100% wykorzystywane na potrzeby własne. Gospodarstwo zajmuje czołowe miejsce w hodowli bydła mlecznego na terenie powiatu ostrowskiego.


Przejdź na nastepną stronę...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!