Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Drób, wieprzowina, wołowina na wielkanocnym stole

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dnia 7 kwietnia 2014 r. odbyła się konferencja „Drób, wieprzowina, wołowina na wielkanocnym...

Dnia 7 kwietnia 2014 r. odbyła się konferencja „Drób, wieprzowina, wołowina na wielkanocnym stole”. Szczególne miejsce, zgodnie z tytułem spotkania, poświęcono trzem najpopularniejszym rodzajom mięs, o których z dziennikarzami rozmawiał minister Marek Sawicki.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Konferencja była okazją do dyskusji na temat aktualnej sytuacji w branży mięsnej. Zaproszeni eksperci zgodnie i stanowczo podkreślali, że polskie produkty spełniają najwyższe normy jakości, dzięki czemu są wizytówką naszego kraju na rynkach zagranicznych.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że polska żywność nie tylko zachęca jakością i wyglądem, lecz także smakiem i walorami zdrowotnymi. – Dlatego tak dobrze nam się sprzedaje poza granicami kraju, jednocześnie w pełni zaspokajając potrzeby rodzimych konsumentów – powiedział.

W kontekście prac prowadzonych przez resort nad przywróceniem stabilizacji na rynku wieprzowiny minister poinformował, że rozpoczął już rozmowy z partnerami handlowymi, którzy wprowadzili embargo na polską wieprzowinę i produkty wieprzowe.

– W kontekście rynków wschodnich rozpocząłem rozmowy w ubiegłym tygodniu przy okazji targów w Kownie. Jeszcze dziś wystosuję oficjalne zaproszenie do ministra rolnictwa Ukrainy z propozycją spotkania w Warszawie. W maju natomiast planowana jest wizyta u naszych partnerów handlowych w krajach azjatyckich, gdyż są to rynki najszybciej rozwijające się i najbardziej obiecujące – powiedział Marek Sawicki i dodał, że rosyjskie embargo nie zagraża polskiej branży wieprzowej. – To tylko 10% naszego eksportu żywności, podczas gdy do krajów Unii Europejskiej wysyłamy aż 78% produktów rolno-spożywczych przeznaczonych na sprzedaż poza Polskę.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Stanisław Kowalczyk zwrócił uwagę na fakt, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej wysokojakościowa żywność staje się bronią. – Dziwi fakt, że kraj, w którym stwierdzono występowanie afrykańskiego pomoru świń wprowadza embargo na produkty z kraju, w którym ASF u zwierząt hodowlanych nie występuje – zauważył szef IJHARS.

W nawiązaniu do pytań odnośnie afrykańskiego pomoru świń uczestnicy spotkania po raz kolejny poinformowali, że wirus nie zagraża zdrowiu ludzi. – Sprawa dotyczy tylko dwóch przypadków dzików znalezionych przy granicy z Białorusią. Nie ma w Polsce zachorowań wśród zwierząt hodowlanych, a mięso wieprzowe i jego produkty są w pełni bezpieczne dla konsumentów – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jarosław Naze.

– Polskie produkty, to wielkie bogactwo smaków. Tradycyjny wielkanocny stół to nie tylko prezentowane dziś różne rodzaje mięs. To także owoce i warzywa oraz ryby, szkoda, że ich tu zabrakło – zauważył minister.

Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Wielkanoc mięsne święta”, finansowanej z Funduszy Promocji Mięsa Drobiowego, Wieprzowego i Wołowego. Pomysłodawcami wydarzenia są dwie organizacje: Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!

  Setki wystawców z kraju oraz zagranicy, blisko 1000 wspaniałych okazów zwierząt, udział w licznych pokazach, konkursach, a także spotkaniach edukacyjnych - tego może się spodziewać każdy, kto...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl