| Autor: oxytree

I Warsztaty Naukowe "Oxytree - drzewo przyszłości?" za nami!

22 marca 2017 odbyło się pierwsze spotkanie naukowe dotyczące drzewa Oxytree, zorganizowane przez wrocławski oddział Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz SITR. Podczas warsztatów można było spotkać naukowców, ekspertów i specjalistów zajmujących się Oxytree. Wydarzenie składało się z dwóch sesji merytorycznych i paneli dyskusyjnych dotyczących rozwoju Oxytree, badań nad nim, jak i ciekawostek naukowych.

I Warsztaty Naukowe

Warsztaty Oxytree

Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęła prawdziwe tłumy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób, w tym goście z całej Polski, m.in. z Warszawy, Lublina oraz Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli prelegenci, naukowcy i badacze Oxytree z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Zakładu Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu oraz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Dolnośląskiego Ośrodka Badawczego we Wrocławiu.

Wykłady zaprezentowane przez przedstawicieli wyżej wymienionych jednostek badawczych dotyczyły tego, jak Oxytree radzi sobie w warunkach Polski. Na przykładzie rocznej plantacji na poletkach doświadczalnych prowadzonych przez dr hab. inż. Marka Liszewskiego, prof. nadzw. oraz dr hab. inż. Przemysława Bąbelewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dowiedzieliśmy się, że prawidłowo przezimowały, wykazały odporność na złe warunki atmosferyczne, odpowiednio zdrewniały, a także prawidłowo rozwijały się zarówno na glebie piaszczystej, jak i gliniastej.

Oprócz kondycji drzew po zimie mogliśmy posłuchać również o potwierdzonej wstępnymi badaniami nieinwazyjności Oxytree, o której opowiadał prof. dr hab. Krzysztof Domaradzki z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Niezwykle interesujące zastosowanie plantacji Oxytree przedstawiła dr inż. Aleksandra Steinhoff-Wrześniewska z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Dolnośląskiego Ośrodka Badawczego we Wrocławiu. Badaczka omawiała wykorzystanie ścieków na plantacjach Oxytree, podkreślając ekonomiczny i ekologiczny aspekt przedsięwzięcia.

I Warsztaty Naukowe dotyczące Oxytree to dopiero początek tego typu spotkań. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w spotkanie - prelegentom i organizatorom, a także wszystkim zainteresowanym oraz przybyłym gościom. Do następnego razu!

Wstępne wyniki badań nad wpływem Oxytree na inne rośliny przedstawili mgr inż. Marcin Bortniak oraz dr inż. Tomasz R. Sekutowski, którzy udowodnili, że gleba z 1-rocznej i 2-letniej plantacji Oxytree nie oddziałuje niekorzystnie na rozwój roślin testowych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!