| Autor: mikolaj

II Pomorskie Forum Rolnicze - relacja

W ostatni poniedziałek 20 października 2014 r., w wejherowskim Centrum Kultury odbyła się II edycja Pomorskiego Forum Rolniczego, której organizatorami byli: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego.

II Pomorskie Forum Rolnicze - relacja

II Pomorskie Forum Rolnicze

Podobnie jak w roku ubiegłym, zainteresowanie forum przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Blisko 500 rolników, którzy przybyli do Wejherowa byli przede wszystkim zainteresowani tematyką spotkania, jaką był nowy okres finansowania działalności ze środków unijnych. Pomimo, iż jeszcze nie wiadomo kto dokładnie i na jakie przedsięwzięcia będzie mógł ubiegać się o fundusze z Unii Europejskiej, dla producentów żywności temat był dość istotny z tego względu, iż dzięki uzyskanym podczas forum informacjom będą Oni wiedzieli: jak mają kierować swoimi gospodarstwami, czy mają planować ich dalszy rozwój, czy ewentualnie je przekwalifikowywać.

PROW 2014–2020

Kazimierz Plocke - Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Gross - Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Aleksander Mach - Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Zenon Bistram - Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej oraz Andrzej Styn - Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni, dużo mówili o zasadach oraz możliwościach wykorzystania środków w ramach PROW 2014–2020. Członek Zarządu Województwa Pomorskiego – Czesław Elzanowski przedstawił zadania realizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Podczas spotkania podsumowano również 20 lat działalności  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz 10–letnią obecność polskiego rolnictwa w strukturach Unii Europejskiej. Uczestnicy gorąco dyskutowali na temat wyzwań, jakie stoją przed pomorskim rolnictwem oraz o efektach wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej.

(Kliknij, aby powiększyć)

Jak podkreślił podczas forum przedstawiciel Parlamentu RP – Senator Kazimierz Kleina -  takie spotkania z rolnikami są niezbędne i konieczne, ponieważ jest to jedyna okazja do wysłuchania racji i sugestii rolników, które czasami z perspektywy Warszawy wyglądają nieco inaczej - II Pomorskie Forum Rolnicze stworzyło niebywałą okazję do wymiany poglądów i doświadczeń oraz dialogu pomorskich rolników, przedstawicieli instytucji rolniczych i partnerów, działających na rzecz obszarów wiejskich. Dzięki takim spotkaniom możliwe będzie wypracowanie w przyszłości wspólnych wniosków i rekomendacji w zakresie dalszego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich na Pomorzu.
 


Tagi:
źródło: