Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2014

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 20 lutego 2014 r. zakończyły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie. Jest to...

W dniu 20 lutego 2014 r. zakończyły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie. Jest to dwudniowa impreza wystawiennicza, aktualnie największa tego typu w kraju.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem najważniejszych organizacji ogrodniczych: Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami. Honorowym patronem TSW 2014 było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaś patronem merytorycznym Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Podczas imprezy zaprezentowało swoją ofertę 190 firm z terenu całej Polski i zagranicy. Na targach zwiedzający mieli znakomitą okazję do zapoznania się z produktami i usługami skierowanymi do indywidualnych gospodarstw, jak i do grup producenckich.

Wystawcy zaprezentowali bogatą ofertę środków produkcji: nowoczesnych nawozów, chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin oraz innych produktów wspierających produkcję ogrodniczą. Wśród wystawców znalazły się wiodące firmy maszynowe, które przedstawiły najnowsze urządzenia do pielęgnacji sadów i upraw warzywnych, a nawet pierwsze roboty sadownicze. Pojawiły się także firmy oferujące różnorodne usługi dla branży ogrodniczej oraz te zajmujące się przechowalnictwem, firmy sprzedające maszyny do sortowania owoców i warzyw oraz te przeznaczone do ich pakowania. Obecni byli producenci materiału szkółkarskiego, firmy nasienne oraz te handlujące świeżymi owocami i warzywami i specjalizujące się w ich przetwórstwie. Targom towarzyszyły konferencje – sadownicza i warzywna, a na nich aż 45 wykładów i prezentacji tematycznych.

Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali tak bogatą ofertę skierowaną do producentów warzyw. Nic dziwnego, warzywnictwo to prężnie rozwijający się segment rynku agro. Z roku na rok wzrasta produkcja warzyw w naszym kraju i areał ich uprawy. Aktualnie powierzchnia uprawy warzyw gruntowych, których produkcja przekracza 85% ogólnej produkcji warzyw w naszym kraju, wynosi około 180 tys. ha. Polska jest czołowym producentem warzyw w Europie. Warzywa przeznaczone są głównie na zaopatrzenie rynku wewnętrznego, rozwija się jednak także eksport, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym.

Głównym gatunkiem eksportowym jest cebula, ostatnio odnotowano znaczny wzrost eksportu kapusty białej i czerwonej, pomidorów i ogórków. Według Banku Gospodarki Żywnościowej w 2012 roku wzrost eksportu świeżych pomidorów przekroczył 20% w porównaniu z ilością sprzedanych za granicą tych warzyw rok wcześniej. Był to już trzeci z kolei sezon, kiedy wywóz świeżych warzyw tak  radykalnie wzrósł. Było to możliwe przede wszystkim dzięki wyższym zbiorom, a także wyższemu popytowi eksportowemu. Rosja miała również istotne znaczenie w kształtowaniu się eksportu krajowej marchwi. W sezonie 2012/2013 wyeksportowano z Polski o 36% marchwi więcej niż w poprzednim, co jednocześnie było największą wielkością w okresie 5 ostatnich lat. Zwiększył się również eksport do Czech i Słowacji, które są odpowiednio drugim i trzecim odbiorcą polskiej marchwi. Dane statystki europejskiej wskazują także na wzrost wolumenu wywozu krajowej kapusty /biała i czerwona/, a także cebuli świeżej. Wyniósł on odpowiednio 37,1 i 17,9 proc. do poziomu 62,1 i 128,4 tys. ton, co w odniesieniu do cebuli było wielkością rekordową – podaje BGŻ.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.

  Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że w maju 2017 r. sprzedaż ciągników w Polsce osiągnęła poziom 799 szt., co oznacza, że była wyższa o 72...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl