| Autor: redakcja1

IX Światowy Dzień Mleka

Światowy Dzień Mleka w Polsce odbywa się tradycyjnie w Wysokiem Mazowieckiem, w województwie podlaskim. Jest to coroczna impreza, która ma na celu zwracanie uwagi na korzyści dla zdrowia płynące z codziennego spożywania nabiału.

IX Światowy Dzień Mleka

IX Światowy Dzień Mleka

W 2016 roku odbyła się IX edycja tego ogólnopolskiego mlecznego święta, która rozpoczęła się Mszą Świętą. Następnie rozpoczęły się rodzinne zabawy dla dzieci, a także konkursy. W czasie imprezy przybyli mieli niebywałą okazję do wzięcia udziału w Rodzinnych Mlecznych Warsztatach Kulinarnych prowadzonych przez Grzegorza Łapanowskiego przy wsparciu Grupy Kulinarnej „GOTOWI”. Imprezę uświetniły koncerty takich zespołów jak KLIMAT, PRETEKST, JORGUS, czy takiej znakomitości jak Jerzy Połomski.
 
IX Światowy Dzień Mleka objęty został patronatem ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, a także sekretarz stanu Jacek Bogucki.
 
Minister Jurgiel zwrócił uwagę na to, że Polska zalicza się do jednego z największych producentów mleka w Europie, a spożycie mleka i jego przetworów jest w porównaniu z innymi, europejskimi krajami na stosunkowo niskim poziome.
 
Polska należy do krajów z tak zwanego zielonego pasa UE, które dysponują doskonałymi warunkami do rozwoju produkcji mleka – zauważył minister Jurgiel i dodał, że do rozwoju produkcji mleka zachęcała nas Komisja Europejska roztaczając optymistyczne prognozy rozwoju sytuacji rynkowej na świecie.
 
Minister powiedział, że zmagamy się z brakiem równowagi podażowo-popytowej na rynku mleka, co jest konsekwencją zniesienia systemu kwot mlecznych, a także zmniejszonym popytem na produkty mleczarskie na rynkach krajów rozwijających, oraz embargiem rosyjskim.
 
Mam nadzieję, że wynegocjowany przeze mnie po długich i trudnych rozmowach pakiet wsparcia rynku mleka pozwoli na jak najszybsze odwrócenie tej tendencji – powiedział szef resortu.
 
Tradycyjnie, podczas obchodów IX Światowego Dnia Mleka odbyły się również mistrzostwa w piciu mleka. Szklankę mleka wypili też wszyscy honorowi goście.
 


Tagi:
źródło: