| Autor: redakcja11

Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły

W dniu 8 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja naukowa pt. „Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły”, która połączona była z rozstrzygnięciem II edycji ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz Roku”.

Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły

Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły

Głównym organizatorem konferencji była Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich we współpracy z Polskim Związkiem Pszczelarzy oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad konferencją objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - Stanisław Kowalczyk.

W konferencji udział brali przede wszystkim pszczelarze oraz przedstawiciele środowiska naukowego związanego z branżą pszczelarską. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała podsekretarz stanu Ewa Lech. W swoim wystąpieniu podkreśliła jak znaczącą rolę pełnią pszczoły w naszym ekosystemie, dodając, że gatunek ten stanowi bardzo ważną grupę owadów zapylających, która wymaga szczególnej ochrony. Wiceminister podziękowała wszystkim uczestnikom za dotychczasowy wkład pracy w tworzenie i realizację prac naukowo – badawczych skierowanych na sektor pszczelarstwa. Prelegentami konferencji byli znakomici przedstawiciele środowiska naukowego w tym: prof. dr hab. Jerzy Woyke z SGGW w Warszawie, prof. dr hab. Jerzy Wilde z UWM w Olsztynie, dr hab. Aneta Strachecka i prof. dr hab. Jerzy Paleolog z UP w Lublinie, a także prof. dr hab. Grażyna Topolska z SGGW w Warszawie i dr hab. Zbigniew Kołtowski z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W wygłoszonych referatach oraz dyskusji pojawiły się inspiracje do poszukiwania nowoczesnych, innowacyjnych i jeszcze bardziej skutecznych rozwiązań systemowych, potrzebnych by chronić środowisko naturalne, a tym samym pszczoły występujące w naszym kraju.

Czytaj także: Znamy Pszczalarzy Roku 2015


 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!