| Autor: kkj6

Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw FRUIT LOGISTICA

Podsekretarz stanu Marian Zalewski uczestniczył 9 lutego w otwarciu polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach Owoców i Warzyw Fruit Logistica w Berlinie. Spotkał się także z Federalną Minister ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Ilse Aigner. Targi odbywały się w dniach 9-11 lutego 2011 r.

Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw FRUIT LOGISTICA

Fruit Logistica to jedna z najważniejszych imprez promocyjno-handlowych dla branży owocowo-warzywnej, w której Polska bierze aktywny udział. W tym roku w targach wzięło udział 2300 przedsiębiorstw i organizacji z 84 krajów, z pięciu kontynentów.


Polskie stoisko zostało uroczyście otwarte przez podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego, posła na Sejm RP i prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego i zastępcę Ambasadora RP w Berlinie Agnieszkę Walter-Drop. Organizatorem polskiego narodowego stoiska o łącznej powierzchni 480 m², po raz trzeci z rzędu był Związek Sadowników RP. Honorowym patronatem objął je minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Na stoisku zaprezentowało się 26 firm z trzech województw: mazowieckie – 15 grup producenckich, lubelskie – 3 grupy producenckie, świętokrzyskie – 8 grup producenckich.


Wiceminister rolnictwa Marian Zalewski otwierając polskie stoisko powiedział, że producenci mogą mieć powody do dumy i satysfakcji, bo rok 2010 był dobrym rokiem dla eksportu i promocji polskiego sadownictwa i warzywnictwa. „Mimo ostrej konkurencji, umocniliśmy pozycję w świecie. W ostatnich trzech latach odbudowaliśmy swoje miejsce na rynkach wschodnich w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. To ważne, bo ponad 50 proc. eksportu owoców i warzyw trafia właśnie na te rynki. 151 grup producenckich skorzystało z pomocy unijnej w wysokości ok. 1,1 mld złotych. To sukces, ale należy pamiętać, żeby umocnić nasz dorobek, który jest dziełem tak sadowników jak i ludzi nauki, zwłaszcza instytutów w Skierniewicach i prof. Pieniążka. Należy walczyć o jeszcze lepszą jakość polskich produktów. Mają już one swoją bardzo dobrą markę, nie znaczy to jednak, że są one doskonałe i możemy spocząć na laurach. Wiele jeszcze jest do zrobienia. Każdy, kto chce eksportować powinien wejść do systemu integrowanej produkcji. Tym bardziej, że na to są środki finansowe” – mówił podsekretarz stanu.


Również Federalna Minister ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Ilse Aigner, która odwiedziła polskie stoisko, potwierdziła, że jest zainteresowana kontynuacją polsko-niemieckich resortowych rozmów w zakresie wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Minister wyraziła podziękowanie i zadowolenie z intensyfikacji roboczych kontaktów obu ministerstw i chęci dążenia do wypracowania stanowiska uwzględniającego interesy zarówno polskiego jak i niemieckiego rolnika, a także polskiej aktywności, jako kraju partnerskiego na targach Grüne Woche 2011. Podkreśliła, iż Polska jest bardzo aktywna w swojej prezentacji na rynku niemieckim i z zaciekawieniem będzie oczekiwać na ofertę polskiej agroturystyki na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB, organizowanych w Berlinie w dniach 9-13 marca.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!