| Autor: redakcja1

Narodowa Wystawa Rolnicza już za nami

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało Narodową Wystawę Rolniczą. Był to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.

Narodowa Wystawa Rolnicza już za nami
– To było ważne, może najważniejsze wydarzenie rolnicze w tym roku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując Narodową Wystawę Rolniczą i podkreślił, że wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pokazała jak dużą wagę przywiązują władze państwa do spraw polskiej wsi.

Dla ministra Ardanowskiego ważna była także wizyta na Wystawie byłych ministrów rolnictwa.

 
– Zaprosiłem tu moich poprzedników, ministrów którzy sprawowali ten urząd przede mną, ponieważ jestem przekonany, że w tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć tych, którzy przez kolejne lata kształtowali obraz wsi w naszym Państwie. Chciałem, żebyśmy w czasie tego wielkiego święta byli tu razem. Razem - niezależnie od poglądów i przekonań politycznych. Dziękuję tym, którzy przyjęli moje zaproszenie – powiedział minister.
 
Cieszy mnie także to, że było tu tak  dużo dzieci i młodzieży. To przyszłość naszego narodu, a przecież „takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” – zacytował minister słowa kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego.
 
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, tu na Wystawie udało się zaprezentować to co  polska wieś wniosła przez te lata do walki o odzyskanie wolności, ale także do jej utrzymania oraz do rozwoju gospodarczego naszego kraju.
 
Wystawa odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trzech pawilonach. Pawilon nr 7 dedykowany był polskiej żywności wysokiej jakości. Odbywały się tu liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentowały między innymi koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne. Na wspólnym stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pracownicy tych jednostek odpowiadli na pytania zwiedzających. Swoje stoisko zaprezentowało także Krajowa Spółka Cukrowa partner wydarzenia.
 
W pawilonie nr 8 oglądać można było ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia takie jak np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.
 
Na poszczególnych stoiskach zwiedzający mogli zapoznać się z zakresem działalności oraz najważniejszymi osiągnięciami prezentowanych jednostek. Przygotowane prezentacje miały charakter otwarty i interaktywny. Był to m.in. konkurs wiedzy ekologicznej, prezentacja ula edukacyjnego oraz pokaz tłoczenia oleju i etapów produkcji piwa. Swoją wiedzą dzieliły się również uniwersytety oraz jednostki, które na co dzień dbają o jakość produktów i zdrowie zwierząt hodowanych na wsi.
 
W pawilonie 8A prezentowane były zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.
 
Narodową Wystawę Rolniczą odwiedziło prawie 36 tys. osób. Historia przeplatała się tu z nowoczesnością. Tradycja z postępem. Prezentowane były wszystkie obszary aktywności wiejskiej.


Tagi:
źródło: