| Autor: redakcja1

Opolagra – największe targi w południowej Polsce

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią powraca największa w południowej Polsce wystawa rolnicza – Opolagra.

Opolagra – największe targi w południowej Polsce
Jej XVII-ta edycja odbędzie się w dniach 10-12 czerwca. Ostatnią wystawę jaka miała miejsce w 2019 roku odwiedziło 43.000 osób, którzy podziwiali stoiska ponad 400 wystawców. Długa pauza i obecne, nad wyraz niesprzyjające warunki, jak wojna w Ukrainie, wysokie ceny środków produkcji, przerwane łańcuchy dostaw, co skutkuje mniejszą dostępnością maszyn, nie zniechęciły organizatorów do przygotowania wielu atrakcji, a głód imprez wystawienniczych tak wśród zwiedzających jaki i wystawców oraz chęć bezpośredniego spotkania się twarzą w twarz, pozwalają przypuszczać, że i tegoroczna wystawa zapowiada się okazale. Opolagra to uczta dla pasjonatów techniki rolniczej oraz chowu i hodowli bydła. Mogą oni nie tylko obejrzeć maszyny na stoiskach, ale również przyjrzeć się im podczas licznych pokazów. Maszyny w trakcie pracy na Opolagrze to widowisko o niesłabnącym zainteresowaniu.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych w tym roku przez organizatorów na tegorocznej Opolagrze, będzie można m.in. spróbować jazdy pit bike'iem oraz quadem, podczas SWIMER CUP Opolagra 2022. Do dyspozycji uczestników będą maszyny o różnych pojemnościach, również sprzęty, które na co dzień ścigają się w zawodach Pucharu i Mistrzostw Polski Pit Bike. Na stanowisku odbywać się będą również różne konkursy, podczas których wygrać będzie można różne motocyklowe upominki, będzie jazda na czas i pokonywanie przeszkód, wszystko przez całe 3 dni trwania targów.

Redakcje wiodących magazynów rolniczych top agrar Polska i Profi przygotowują konkurs dla młodzieży, w którym będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w obsłudze nowoczesnego sprzętu. Ponadto cyklicznie odbywający się pokaz sprzętu będzie okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi także dla szerszej publiczności.

Ciekawie i niezwykle bogato zapowiada się program prelekcji połączonych z pokazami. W namiocie Forum codziennie portal kukurydza.pl wraz z MEPU OY będą mówić o tajnikach ekologicznego i ekonomicznego suszenia ziarna. Z kolei w sobotę 10.06, dr Jacek Skudlarski z SGGW wprowadzi do bloku poświęconego rolnictwu 4.0, na który ponadto składać się będą prelekcja Konrada Kota z Agrihandler pt. „Roboty Naio - robotyzacja i automatyzacja w rolnictwie” oraz wystąpienie przygotowane przez przedstawicieli John Deere pt. „Rolnictwo precyzyjne / Dobra kiszonka zaczyna się od maszyny - wybór, uzgodnienie”. W piątek i niedzielę posłuchać będzie można bloku prelekcji przygotowanych przez firmę AGROCOM. Znajdą się w nim: „Na trudne czasy. Rozwiązania uniwersalnej platformy cyfrowej 365FarmNet służące redukcji kosztów produkcji rolniczej i trosce o środowisko przyrodnicze gleby”, „Innowacyjny system sterowania obiegiem wody na obiektach melioracyjnych - INOMEL. Możliwości zastosowania produktów INOMEL jako odpowiedź na potrzeby wodno-melioracyjne praktyki rolniczej”, „Czy należy się już obawiać występowania drugiego pokolenia omacnicy prosowianki w kukurydzy? Monitoring i zwalczanie metodami biologicznymi” oraz „Wspieranie szacowania szkód łowieckich metodami niskopułapowymi UAV. System SCDI”.

W część praktycznej, pokazowej znajdą się praktyczne sposoby obliczeń, doboru oraz właściwej i sprawnej regulacji ciśnienia roboczego w oponach rolniczych podczas prac polowych - patronat Michelin, automatyczna dokumentacja polowa: proste i zaawansowane moduły 365Active zamontowane na nowych i starszych ciągnikach i maszynach rolniczych. Transmisja na bieżąco prowadzona przez 365 FarmNet, jak również pokaz działania pułapki świetlnej oraz rozrzucania kapsułek TRIHOSAFE zawierającego niewikruszynka do ograniczania występowania omacnicy prosowianki z powietrza za pomocą drona.

Z kolei firma HYPERIN przygotowała program „Ekologicznie czysta farma”, gdzie każdego dnia imprezy co godzinę na swoim stoisku zaprasza do zabawy z Mega EKO Pianą, na maszynach i nie tylko…Ponadto odbędzie się tu również pokaz z udziałem ciągników Zetor, profesjonalnej konserwacji maszyn rolniczych w zgodzie z ekologią.

Firma Prosat zaprezentuje kosiarkę gąsienicową sterowaną radiowo H27 Panther jak również możliwości myjki ciśnieniowej Ehrle HD1140 Premium.

W tradycyjnym konkursie dla zwiedzających nagrodą główną w tym roku będzie zbiornik dwupłaszczowy do ON SWIMER TANK ECO-line 2500l w wersji Classic ufundowany przez Agriexpert Mateusz Kierdal.

Na ringu zaprezentuje się 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, odbędzie się wycena najpiękniejszych zwierząt oraz malowniczy konkurs młodych hodowców. Te i inne atrakcje już 10-12 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim.


Tagi:
źródło: