| Autor: redakcja1

Opolagra – potwierdza pozycję największej wystawy na otwartej przestrzeni w południowej Polsce

W dniach 14-16 czerwca 2019 po raz XVI-ty odbyła się największa regionalna wystawa rolnicza w Polsce – Opolagra.

Opolagra – potwierdza pozycję największej wystawy na otwartej przestrzeni w południowej Polsce
Przez trzy dni, mimo upalnej pogody, aż 43 000 osób zwiedziło stoiska ponad 400 wystawców, którzy zajęli powierzchnię 42 ha.

Tegoroczna Opolagra obfitowała w wiele ciekawych atrakcji. Po raz czwarty w Polsce odbył się MANITOU CUP, czyli trzydniowy, niepowtarzalny i bardzo widowiskowy konkurs dla operatorów maszyn roboczych, nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji i Węgier. Wyznaczone zostały tory z przeszkodami, które synchronicznie pokonywane były przez uczestników konkursu. Emocje walczących o atrakcyjne nagrody operatorów udzieliły się widzom tego niepowtarzalnego wydarzenia, którzy mogli również spróbować swoich sił na tym samym torze.
 
W ramach bardzo bogatego program pokazów tegorocznej Opolagry, zwiedzający zapoznali się z pokazem mycia maszyn po zakończeniu prac polowych przy użyciu środków HYPERIN. Akademia Opon Grasdorf odpowiedziała na pytania dotyczące doboru właściwego ogumienia dla maszyn rolniczych.

Tradycyjnie towarzyszący Opolagrze pokaz zbioru zielonek, został wzbogacony o Valtra/ Fendt – Anderwald Silesia Show, czyli prezentację możliwość najnowszych modeli ciągników Valtra i Fendt we współpracy z różnymi rodzajami maszyn zielonkowych.
 
W trakcie wystawy Opolagra 2019 firmy AGRO-EKO i AGROMIX, zorganizowały KRONE SHOW, czyli pokaz zbioru trawy przy wykorzystaniu kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek i prasoowijarek. Cały osprzęt obsługiwany był przy pomocy ciągników DEUTZ FAHR. Na polu pokazowym zaprezentowała się również najnowsza sieczkarnia marki KRONE.

Redakcja topagrar Polska przy wsparciu organizatora, DLG Agrofood, przeprowadziła pokaz pt. „Ciągnik idealnie przystosowany do pracy z ładowaczem czołowym”. Jego celem była dynamiczna prezentacja montażu i demontażu ładowacza, z omówieniem błędów popełnianych najczęściej przy tej czynności. Pokaz obejmował 5 różnych marek ciągników.
 
Kolejną atrakcją tegorocznej Opolagry był pokaz praktycznej i automatycznej dokumentacji prac polowych za pomocą systemu ActiveDoc firmy 365FarmNet. Firma ta przygotowała również prezentacje i pokaz pod intrygującym tytułem „Zobacz kwiatki od spodu”, czyli rozpoznawanie właściwości gleby na czterech poziomach głębokości za pomocą skanera elektromagnetycznego Topsoil Mapper.

Z kolei AGROCOM Polska zademonstowała premierowy pokaz najnowszego systemu automatycznej aplikacji kruszynka (system Trichosafe firmy Biocare) do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy za pomocą specjalistycznego drona.
 
Nowością w tym roku była prezentacja stacji pogodowych w monitorowaniu chorób, szkodników oraz nawadniania. Projekt ten został opracowany przez firmę METOS POLSKA w ramach programu „Precyzyjne rolnictwo i cyfryzacja”.
 
W namiocie konferencyjnym czekało na zwiedzających wiele ciekawych prelekcji: „Jak zaoszczędzić litr paliwa na każdym hektarze”, czyli automatyczna regulacja głębokości pracy maszyn uprawowych w oparciu o właściwości fizyczne gleby, „Całe gospodarstwo ukryte w kieszeni”, czyli zarządzanie za pomocą smartfona i platformy 365FarmNet, „Nie podskoczy”, czyli zdalna kontrola temperatury mleka w zbiorniku, „Dokumentacja ścieżki produkcji roślinnej – od pola do magazynu”, czy wreszcie wykład na temat taktyki biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy i innych roślinach.
 
Wieloletnią tradycją Opolagry jest wystawa zwierząt, która również w tym roku została wzbogacona o bydło mięsne. Na wybiegu zaprezentowało się 100 sztuk bydła mlecznego. Odbył się malowniczy konkurs młodych hodowców. Podczas wyceny prym wiodły zwierzęta z KR Kietrz Sp. z o. o. które zdobyły tytuły superczempiona odpowiednio w kategorii jałowic (Upina 5) i krów (Cebura 5).

Główną nagrodę tegorocznej Opolagry – głębosz KRET 2m – ufundowany przez firmę LEMTECH, wygrał Pan Albert Gabor z Biedrzychowic.

Opolagra 2020 odbędzie się w dniach 19-21 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim


Tagi:
źródło: