| Autor: redakcja1

Po nowości, wiedzę i kontakty biznesowe do Poznania

Wystawcy z Polski i zagranicy, nowości, najlepsze produkty wyróżnione Złotym Medalem MTP – tak zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food.

Po nowości, wiedzę i kontakty biznesowe do Poznania
Targi Polagra Food co roku kuszą doskonale znanymi markami produktów spożywczych i żywnością innowacyjną z całego świata. Nie inaczej będzie w tym roku. Na ekspozycji oprócz branży mięsnej, nowości zaprezentują sektor mleczarski oraz firmy przetwórstwa owocowo-warzywnego. Nie zabraknie także słodyczy, przekąsek, herbat, napojów i alkoholi.
 
Na szczególną uwagę zasługują oczywiście produkty, które przez Kapitułę Konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, zostały uznane za najbardziej innowacyjne. Złoty Medal MTP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku.

W ramach targów Polagra Food przyznawana jest wyrobom najwyższej jakości, o wyjątkowym smaku. W tym roku na liście laureatów znalazły się przetwory mleczne (sery, napoje, chłodniki) i mięsne, przekąski oraz napoje. Łącznie przyznano 23 Złote Medale MTP. Nagrodzone firmy to: Euromax Krzysztof Rokicki, SM Mlekpol, SM MLEKOVITA, SPA Sp. z o.o., Jantex Sp. z o.o., SOKOŁÓW SA, Zakład Przetwórstwa Mleka MLECZ, OSM w Kole, Zakłady Mięsne SZUBRYT, OSM TOP-TOMYŚL oraz LA-SAD TRADE Sp. z o.o. Warto również podkreślić, iż tegoroczni wystawcy targów Polagra Food zgłosili ponad 100 nowości, które będzie można zobaczyć na ekspozycji.

 
Polagra Food to targi kontrakcyjne. Ich formuła pozwala przede wszystkim pozyskać nowych, solidnych partnerów biznesowych. Sprzyjają temu również dodatkowe wydarzenia towarzyszące targom jak np. Międzynarodowa Giełda Kooperacyjna organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach tegorocznej edycji targów odbędzie się także Światowa Konwencja Halal w Europie Wschodniej oraz Polsko-Nigeryjski Szczyt Gospodarczy, któremu będą towarzyszyły sesje matchmakingowe.
 
Z solidną dawką wiedzy na temat nowych regulacji prawnych dla przedsiębiorców z branży spożywczej będzie można zapoznać się podczas szkoleń prowadzonych przez kancelarię WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Sesja poniedziałkowa (25 września) będzie dotyczyła zasad znakowania żywności w Polsce. Jak pokazują półki sklepowe nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą np. kiedy można stosować takie określenia jak „polskie”, „domowe”, „tradycyjne”. Tematem dyskusji będzie również znak „Produkt Polski” – nowe oznaczenie handlowe. Podczas drugiego spotkania (środa, 27 września) będzie natomiast mowa o nowych ograniczeniach w handlu oraz ryzyku prawnym dla dostawców i nabywców, w tym sieci handlowych. Problematyka szkolenia nawiązuje przede wszystkim do ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, która weszła w życie 12 lipca br. Eksperci z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w przystępny sposób przedstawią najważniejsze założenia nowych przepisów oraz ich praktyczne znaczenie w codziennej działalności zarówno przedstawicieli dużych sieci handlowych, jak i sprzedawców detalicznych prowadzący handel wyrobami spożywczymi.
 
W tym roku targi Polagra Food odbędą się w dniach 25–28 września. Towarzyszyć im będą m.in. Międzynarodowe Targi Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro / Invest Hotel oraz Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra Tech i Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!