| Autor: redakcja1

Copa-Cogeca: Potrzeba silniejszej i prostszej WPR po 2020 r.

Potrzebujemy silniejszej i prostszej wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 r., lepiej reagującej na wyzwania przed jakimi staje unijny sektor rolny - Copa i Cogeca poinformowały ministrów rolnictwa UE podczas nieformalnego posiedzenia ministrów w Amsterdamie w dniu 31 maja 2016 r.

Copa-Cogeca: Potrzeba silniejszej i prostszej WPR po 2020 r.
Copa-Cogeca podkreśliła, że rolnicy potrzebują spójności polityk we wszystkich sektorach, stabilności i przewidywalności, by mogli inwestować. Chce silnej i prawdziwie wspólnotowej polityki, która pozwoli na produkcję bezpiecznej, zrównoważonej, odżywczej i wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach, z korzyścią dla społeczeństwa. Jest przekonana, że cele aktualnej WPR pozostają słuszne. Musimy jednak bliżej przyjrzeć się obecnym środkom politycznym i poddać je ocenie, gdyż skuteczność niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia.

W ocenie Copa-Cogeca, przyszła WPR musi stworzyć godne warunki życia społeczności rolniczej, w szczególności poprzez zwiększenie zarobków rolników, gdyż na chwile obecną wynoszą one średnio połowę wynagrodzenia w innych sektorach w UE. Sytuacja na rynkach rolnych również się nie poprawia, a dochody gospodarstw rolnych spadają coraz bardziej, co znalazło potwierdzenie w danych opublikowanych niedawno przez Eurostat - ukazują one 4% spadek w wartościach rzeczywistych w UE w 2015 r. Ponadto, do tej pory wypłacono jedynie połowę środków z pakietu pomocy przyjętego we wrześniu 2015 r., mimo iż termin upływa w czerwcu 2016 r. Zaostrzy to jedynie problemy z płynnością finansową z jakimi zmagają się rolnicy wobec niskich cen rynkowych w wielu sektorach.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!