| Autor: redakcja1

Relacja z konferencji na temat „Unia Europejska – Pszczelarstwo dziś i jutro”

W dniach 18-20 maja bieżącego roku w miejscowości Sielinko odbyła się konferencja dotycząca problemów, z jakimi borykają się dzisiejsi pszczelarze.

Relacja z konferencji na temat „Unia Europejska – Pszczelarstwo dziś i jutro”

Na spotkaniu omawiane były zagadnienia dotyczące nie tylko dotacji unijnych dla pszczelarzy i rozwiązań prawnych, ale głównym wątkiem była problematyka zwiększenia popularności tego zawodu, a także i pomocy w walce z malejącą populacją pszczół na świecie.


Każdy uczestnik konferencji mógł zapoznać się z proponowanymi sposobami walki z chorobami pszczół takimi jak choćby zgnilec złośliwy czy nosema oraz realnym stanie pszczelej populacji na świecie.


Również poruszono na spotkaniu temat dotyczący wpływu stosowanych środków ochrony roślin czy nawozów na rozwój pszczelich rodzin. Niestety wielu z rolników w swym gospodarstwie stosuje środki chemiczne, które wprost dziesiątkują pszczoły. Niestety owocuje to zmniejszoną liczbą zapyleń, a co a tym idzie i mniejszych plonów.


Kolejnym niezwykle istotnym tematem były metody przekonania ludzi do bycia pszczelarzem. Zawód ten wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale także i pasji z jaką się go uprawia. Niestety pszczelarzy jest w dalszym ciągu zbyt mało i ich średnia wieku jest za wysoka.


Wpływ na tak małe zainteresowanie tą branżą z pewnością ma popularyzowanie w mediach pszczół jako niebezpiecznych stworzeń. Jednakże nie każdy gatunek jest tak agresywny, o czym wiedzą nieliczni.


Co więcej, otóż poza miodem jaki produkują pszczoły jest także propolis czy wosk pszczeli. Mają one zastosowanie również w medycynie. Od wielu lat choćby tabletkach na gardło stosowany jest propolis, a podczas przeziębienia nasze babcie dawały nam miodu. Jak widać, pszczoły w naszym codziennym życiu były od zawsze. Nie pozwólmy więc by zniknęły.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!