Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Relacja z Lubuskiej Debaty Rolnej "Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. a rozwój obszarów wiejskich"

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


27 marca 2014 roku był dniem wspólnego spotkania lubuskich rolników z przedstawicielami...

27 marca 2014 roku był dniem wspólnego spotkania lubuskich rolników z przedstawicielami instytucji reprezentujących lubuskie obszary wiejskie. Debata Rolna 2014 pn. „Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. a rozwój obszarów wiejskich” zorganizowana została przez Lubuską Izbę Rolniczą, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Honorowy patronat nad Debatą objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Wojewoda Lubuski.
Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Spotkanie w tak zacnym gronie stanowiło okazję do odznaczenia osób zasłużonych dla samorządu rolniczego przyznanych przez Kapitułę Odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wraz z Prezesem LIR Władysławem Piaseckim uhonorowali Srebrną Odznaką KRIR Pana Bogdana Bakalarza. Brązowe Odznaki otrzymali: Andrzej Babiak, Andrzej Bawłowicz, Marian Dąbrowski, Grzegorz Grabarek, Zdzisław Janas, Alfred Kałużny, Stanisław Madej, Zenon Małowski, Tomasz Możejko, Andrzej Pawelec, Wojciech Półtorak, Edward Sosulski, Jan Świrepo, Stanisław Tomczyszyn, Ryszard Trybuchowski, Tadeusz Woźniak, Marek Żeromski, Zbigniew Żywień.

Kliknij, aby powiększyć

Istotnym punktem Debaty były wykłady. Pierwszy z nich, pt. „Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020 – skutki dla polskiej wsi i rolnictwa (z uwzględnieniem  województwa lubuskiego)”, zaprezentował dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Rok 2014 jest rokiem specyficznym – stanowi okres przejściowy pomiędzy dotychczasowymi regulacjami prawnymi a wdrożeniem nowych zasad WPR. Dr Drygas nakreślił zmiany w odniesieniu do polskiego rolnictwa, jakie niesie ze sobą Wspólna Polityka Rolna na lata 2014-2020.

Wykład pt. „Potrzeba kontroli strukturalnej w obrocie gruntami rolnymi” wygłosił dr Andrzej Zadura, Członek Stowarzyszenia MEN-AGRO. Przedstawił on jak wyglądają gospodarstwa polskie w podziale na grupy obszarowe. Zauważalnie zwiększa się ilość gospodarstw średnich i dużych kosztem tych najmniejszych. Ma to oczywiście odzwierciedlenie także w ekonomicznej wielkości gospodarstw i jest to proces, który w krajach tzw. UE 15 trwa już od dawna. Dr Zadura powiedział także, że sprzedaż gruntów w Polsce powinna być przeprowadzana na bardziej restrykcyjnych zasadach, na wzór francuski, czy niemiecki. We Francji np. na prowadzenie działalności rolniczej na gruncie rolnym potrzebne jest uzyskanie akceptacji prefekta (odpowiednik starosty powiatowego). Prelegent podkreślił również znaczenie rolnictwa produkcyjnego w Polsce. To właśnie takie gospodarstwa powinny być traktowane specjalnie w obliczu wielu zagrożeń jakie można napotkać w produkcji rolnej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Do dziś można składać wnioski o przyznanie płatności za 2017 rok
 • Do dziś można składać wnioski o przyznanie płatności za 2017 rok

  Tylko do 31 maja 2017 roku można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, a także obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013, czyli rolno-środowiskowo-klimatycznych,...
 • Mniejsze pogłowie krów mlecznych
 • Mniejsze pogłowie krów mlecznych

  Populacja bydła w grudniu minionego roku wynosiła 6 035,5 tys. sztuk i była o 1,1% czyli o 65,3 tys. szt. większa niż przed rokiem, ale o 1,8% - 107,6 tys. sztuk mniejsza niż w czerwcu 2017 r.
 • Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce
 • Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce

  Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku to główny temat Europejskiego Forum Rolniczego, które przez dwa ostatnie dni odbywało się w Jasionce pod Rzeszowem. W wydarzeniu tym uczestniczył minister...
 • W Brukseli o przyszłości WPR
 • W Brukseli o przyszłości WPR

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej.
 • Pogłowie polskich krów mlecznych
 • Pogłowie polskich krów mlecznych

  Populacja bydła w grudniu 2017 roku wynosiła 6 035,5 tys. sztuk i była o 1,1% - 65,3 tys. szt. większa niż przed rokiem, ale o 1,8% - o 107,6 tys. sztuk mniejsza niż w czerwcu 2017 r.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl